Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë, i risjellë përmes fotografive

Ekspozita "Vjosa perla e egër e Evropës" u hap dje në Muzeun Kombëtar dhe paraqiti për publikun veprat artistike të  7 fotografëve shqiptarë dhe të huaj, duke treguar bukuritë dhe aspektet e veçanta të këtij lumi. Nuk është hera e parë që organizata "EcoAlbania"...

Instat: Popullsia në tkurrje, gratë përbëjnë shumicën në Shqipëri

Sipas studimit të Instat popullsia e Shqipërisë ka pësuar rënie në krahasim me vitin 2018 duke shënuar në 1 janar 2019 një shifër prej rreth 2.862.427 persona, pra rreth 0.28% më pak. Ajo që vihet re për këtë vit është rritja e numrit të grave, me një normë rritjeje...

Raporti: Pjesa më e madhe e “mishit” në 2040-ën nuk do të vijë nga kafshët e vrara

Konsulentët thonë se 60% do të rritet në një enë apo në produkte bimore që do kenë shijen e mishit. *Mishi konvencional është mish i cili përftohet nga kafshë të rritura me hormone, substanca, antibiotikë etj,. *Mish i kultivuar është mish i kultivuar in vitro me...

Howard Stern flet për traumat në fëmijëri, dhe një psikiatrist i traumave flet për ndikimin afatgjatë të tyre.

Nga Arash Javanbakht /The Conversation  *Howard Allan Stern është personalitet i njohur amerikan i cili ka dhënë kontribut në televizion dhe radio dhe ka punuar si producent, aktor, autor dhe fotograf. Me ndërgjegjësimin e shoqërisë rreth rëndësisë së shëndetit...

Trajnim për gazetarët: “Mjetet dhe Teknikat e Raportimit Lokal” – Elbasan

Citizens Channel me mbështetjen e Fondacionit Friedrich Ebert fton të gjithë gazetarët e angazhuar në qytetin e Elbasanit në trajnimin e dytë të ciklit “Mjetet dhe Teknikat e Raportimit Lokal”, në datën 28 Qershor 2019. Pjesëmarrësit do të kenë mundësi të zgjerojnë...

Raporti: Gratë shpenzojnë 10 herë më shumë kohë se sa burrat për përkujdesjen ndaj familjes

Nga Global Citizen  Globalisht, gratë shpenzojnë deri në 10 herë më shumë kohë në kujdesin e papaguar dhe punën në familje sesa burrat, sipas një raporti të publikuar të mërkurën në konferencën nga “Women Deliver” në Vancouver. Raporti i "Gjendja e Baballarëve të...

Lajme të mira për aktivistët e klimës: Marshimet mund të funksionojnë

*Nga Grist  A i bindin marshimet vëzhguesit që t’i  bashkohen një lëvizjeje, apo i shtyjnë ata më tej? Sigurisht, nëse shkoni në rrugë duke tundur një shenjë që thotë "Nuk ka Planet B", duket sikur ju po bëni diçka të mirë. Por disa studime kanë sugjeruar që ju nuk...

Raporti i Freedom House: Liria dhe media, një spirale në rënie

*Nga Freedom House  Gjetjet kryesore Liria e mediave po përkeqësohet në mbarë botën gjatë dekadës së kaluar. Në disa prej demokracive më me ndikim në botë, liderët populistë kanë mbikëqyrur përpjekjet e përbashkëta për të mbytur pavarësinë e sektorit të medias. Ndërsa...

Për ndryshimet klimatike, imigracionin dhe kërcënimet ndaj demokracisë, anëtarët e Parlamentit të ri të Evropës duhet të punojnë së bashku

*Nga The Conversation Bashkimi Europian i ka mbijetuar garës së fundit midis forcave pro-BE dhe atyre anti-BE. Të ndihmuar nga pjesëmarrja e lartë, partitë pro-BE qendrore dhe të majta së bashku fituan më shumë se dy të tretat e vendeve në zgjedhjet e Parlamentit...

Vendimi i fshehtë i qeverisë rikthen prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar

Është publikuar dje në Fletoren Zyrtare vendimi i cili autorizon ngritjen dhe funksionimin e një komisioni për vlerësimin dhe negocimin e kontratës me palën private me objekt realizimin e projektit të zhvillimit të zonës së Teatrit Kombëtar. Ky vendim u publikua më...

Mjedisi

Ajri i ndotur është duke dëmtuar trurin e fëmijëve

  Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se pothuajse 700.000 fëmijë  nën 5 vjeç vdesin çdo vit nga ndotja e ajrit. Miliona të tjerë dënohen më sëmundje për jetë për shkak të dëmit që shkaktohet në procesin e zhvillimit të trurit dhe të trupit. Gjë që nuk është...

Shendetesi

Studentët rifitojnë godinën e Fakultetit të Gjeologji-Minierave

Studentët rifitojnë godinën e Fakultetit të Gjeologji-Minierave

Këshilli i Ministrave ka vendosur të anulojë vendimin për të kaluar ndërtesën ku ndodhet Fakulteti i Gjeologji Minierave në pronësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ishte viti 2014, kur u vendos që kjo godinë të kalonte në pronësi të Ministrisë së Drejtësisë, me qëllim...

shendetesi

Bulqizë/ “Një helmim i paralajmëruar”…

Bulqizë/ “Një helmim i paralajmëruar”…

Prej tre ditësh banorët e Bulqizës janë prekur nga shenja të një helmimi masiv. Fillimisht rreth 20 persona u paraqitën në spital me simptoma të njëjta, që përfshinin dhimbje barku dhe të vjella.  Numri u rrit ndjeshëm gjatë ditëve në vazhdim duke arritur në rreht 90...

Infrastruktura

Tremujori i parë i 2019: Tirana zgjeron sipërfaqen e lejeve të ndërtimit

Bazuar në të dhënat e fundit të INSTAT, qyteti i Tiranës vazhdon të ketë rritje të numrit të ndërtimeve dhe sipërfaqes së dhënë për leje ndërtimi. Në tremujorin e parë të vitit 2019 janë dhënë gjithsej 94 leje të ndërtimit miratuar për ndërtesa të reja. Krahasuar me...

Institucionet tolerojnë në heshtje dypunësimin e forcave të sigurisë

*Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore  Gazetarë: Fjori Sinoruka, Anisa Krraba, Donald Zaimi  Policia e Shtetit apo Garda e Republikës në të cilat ky dypunësimi është i ndaluar me ligj deklarojnë se gjatë pesë viteve të fundit nuk...

Fier: Shpenzohen miliona lekë, por banesat e komunitetit Rom lihen përgjysmë

Foto: Gramoz dhe Flutura Kazanxhiu përpara banesës së tyre Autor: Brejdon Xhavara | Lorin Kadiu | Citizens Channel Në vitin 2017, Gramoz Kazanxhiu, baba i tre fëmijëve, përfitoi nga rikonstruktimi i banesës së tij të rrënuar në fshatin Baltëz të Fierit. Familja e tij...

Tiranës i shtohen biçikletat, por jo pa probleme

* Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Gazetar Denis Tahiri, Redaktor Lutfi Dervishi. Sa herë që përmendim biçikletën, shumëkujt mund t’i shkojë mendja te Shkodra – kryeqyteti i biçikletave; qytet ku dashuria për makinën, “mollën...

  JETA SIC ESHTE_________________________________________________________

Ka ndodhur këtu: Të rindërtosh jetën pas 10 viteve dhune

Ka ndodhur këtu: Të rindërtosh jetën pas 10 viteve dhune

4411 raste të dhunës në familje të evidentuara nga Policia e Shtetit kishte në Shqipëri gjatë vitit 2018, nga to 3690 ishin gra dhe vajza duke përbërë 73.4% të numrit total. Shkodra, një qytet me 114.219 banorë ka lëshuar gjithsej 193 urdhra mbrojtjeje të ndarë në:...

Ka ndodhur këtu: Të rindërtosh jetën pas 10 viteve dhune

Ka ndodhur këtu: Të rindërtosh jetën pas 10 viteve dhune

4411 raste të dhunës në familje të evidentuara nga Policia e Shtetit kishte në Shqipëri gjatë vitit 2018, nga to 3690 ishin gra dhe vajza duke përbërë 73.4% të numrit total. Shkodra, një qytet me 114.219 banorë ka lëshuar gjithsej 193 urdhra mbrojtjeje të ndarë në:...

   Aktualitet________________________________________________________

Pas mbledhjes Asambleja e Pedagogëve të UT merr këto vendime

Pas mbledhjes Asambleja e Pedagogëve të UT merr këto vendime

Siç dhe ishte paraljamëruar ditën e sotme u mblodh Asambleja e Pedagogëve të Universitetit të Tiranës për të vendosur në lidhje me vijueshmërinë e realizimit të kërkesave të mëparshme. Në datën 1 shkurt Ministrja e Arsimit zhvilloi një takim me pedagogë të...

foto

Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë, i risjellë përmes fotografive

Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë, i risjellë përmes fotografive

Ekspozita "Vjosa perla e egër e Evropës" u hap dje në Muzeun Kombëtar dhe paraqiti për publikun veprat artistike të  7 fotografëve shqiptarë dhe të huaj, duke treguar bukuritë dhe aspektet e veçanta të këtij lumi. Nuk është hera e parë që organizata "EcoAlbania"...

Video

LIGJI

ART/Kulturë

Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë, i risjellë përmes fotografive

Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë, i risjellë përmes fotografive

Ekspozita "Vjosa perla e egër e Evropës" u hap dje në Muzeun Kombëtar dhe paraqiti për publikun veprat artistike të  7 fotografëve shqiptarë dhe të huaj, duke treguar bukuritë dhe aspektet e veçanta të këtij lumi. Nuk është hera e parë që organizata "EcoAlbania"...

reportazh

rinia

Ekonomi

Europa