Protesta studentore ka hyrë sot në ditën e 10-të të saj. Studentët janë duke protestuar pranë Kryeministrisë dhe një pjesë e tyre e kanë kaluar natën aty, pavarësisht temperaturave të ulëta dhe kushteve të këqija të motit. Ndërkohë që prej tre netësh protesta është kthyer në një qëndresë të vazhdueshme para Kryeministrisë.

Kryeministri Rama insiston prej ditësh në qëndrimin për dialog me studentët, por ata nuk pranojnë të negociojnë asnjë nga kushtet e tyre. Janë 8 kërkesa që janë dërguar në Kuvend, Kryeministri dhe Ministrinë e Arsimit dhe Sporteve. Studentët janë shprehur për median këto ditë se dialogu fillon pas plotësimit të kushteve.

Të mërkurën dhe të enjten, Universiteti i Tiranës dhe ai i Arteve, nëpërmjet një deklarate publike kanë shprehur mbështetjen për studentët si dhe gatishmërinë për të filluar punën sa më parë për të mbështetur studentët në kërkesat e tyre.

 

Studentët kanë paralajmëruar sot se të hënën protesta do të marrë përmasa masive.

Citizens Channel / F.S

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu