Foto: Erald Halili

Protesta studentore hyri sot në ditën e 13. Numri i personave pjesëmarrës ka qenë më i lartë krahasuar me fundjavën. Në orën 9:00, studentët marshuan nga fakultetet përkatëse drejt Kryeministrisë duke përsëritur dhe njëherë që nuk do të ketë negociata me qeverinë nëse nuk plotësohen tetë kushtet e vendosura që në fillim të protestës.

Studentëve të Tiranës iu bashkuan dhe ata të Kamzës dhe të Durrësit dhe një grup prej rreth 200 studentë që kanë ardhur nga Korça. Ndryshe nga ditët e tjera, para  Kryeministrisë kishte një prezencë të shumtë të forcave policore.

Për protestën e ditës së sotme, pati reagime edhe nga qeveria edhe nga opozita. Kryeministri Rama i ftoi edhe njëherë studentët për dialog nëpërmjet rrjeteve sociale, duke publikuar një “insta story” me përshkrimin: “Do shihemi para festave apo jo”? Ndërsa në twitter ai shkruajti se protesta është marrë peng nga opozita.

Ndërsa kryetari i opozitës Basha u shpreh se studentët kanë mbështetjen e tij.

“Partia Demokratike dhe unë e mbështesim me të gjitha format dhe mënyrat dhe natyrisht që jemi atje me mish, me shpirt e me mendje. Njerëzit tanë, fëmijët tanë, i mbështesim me të gjitha format dhe mënyrat, u shpreh Basha për gazetarët pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Ndërkohë, rreth orës 14:00 janë shënuar përplasje midis studentëve dhe policisë, që erdhën pasi studentët kërkuan të rrethonin Kryeministrinë në mënyrë simbolike për të treguar se ajo iu përket të gjithë shqiptarëve.

Vetëm pak minuta më parë, studentët kanë filluar të bllokojnë disa akse rrugore në Tiranë, si: kryqëzimi i Zogut të Zi dhe Unaza, ndërsa një pjesë e tyre po qëndrojnë tek Kryeministria.

Rama reagoi në “twitter” duke iu drejtuar një pyetje studentëve protestues: “A mund t’ju pyes juve që ju mësojnë Doktoresha dhe Artisti të bllokoni rrugët e qytetit e dyert e fakulteteve, ndërkohë që mbani bllokuar rrugën e Dialogut, duke iu hedhur në fyt me sharje e akuza atyre që duan Dialog: Po çfarë borxhi ju kanë juve qytetarët e studentët e tjerë?”

*Citizens Channel / f.s.

 

Raporto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu