Nga The Guardian

Lëvizja e frymëzuar nga Greta Thunberg ka triumfuar, ndërsa punëtorët belgë bashkohen me grevën.

Qindra mijëra fëmijë pritet të dalin nga klasa e tyre të premten për një grevë globale për klimën mes zemërimit në rritje në dështimin e politikanëve për të trajtuar krizën ekologjike.

Fëmijët në dhjetëra mijëra shkolla në më shumë se 100 vende do të marrin pjesë në marshimin që filloi vitin e kaluar kur një adoleshente, Greta Thunberg , mbajti e vetme një protestë jashtë parlamentit suedez.

Që atëherë lëvizja klimatike ka avancuar me nxënës të shkollave në çdo kontinent përveç Antarktidës.

Greva e së premtes pritet të jetë më e madhe, si një dëshmi e emergjencës së klimës përballë planetit. Amnesty International ka paralajmëruar se dështimi i qeverive botërore për të trajtuar krizën mund të përbëjë “një nga shkeljet më të mëdha ndërgjenerale të të drejtave të njeriut në histori”.

Kumi Naidoo, sekretari i përgjithshëm i Amnesty International, tha: “Është për të ardhur keq që fëmijët duhet të sakrifikojnë ditët e të mësuarit në shkollë për të kërkuar që të rriturit të bëjnë gjënë e duhur. Megjithatë, ata i njohin pasojat e mosveprimit aktual të turpshëm si për veten dhe brezat e ardhshëm. Ky duhet të jetë një moment për vetë-reflektim të zjarrtë nga klasa jonë politike. “

Të rinjtë pritet të dalin të premten në rrugë nëpër qytete në Evropë, Australi, Azi, Afrikë dhe SHBA.

Në Mbretërinë e Bashkuar më shumë se 10.000 fëmijë dolën nga klasa muajin e kaluar dhe organizatorët presin që ngjarja e së premtes të jetë edhe më e madhe me rreth 100 ngjarje duke përfshirë mijëra shkolla në të gjithë vendin.

Anna Taylor, 17 vjeçe, që bashkë-themeloi rrjetin studentor të klimës në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Të rinjtë në Britani të Madhe kanë treguar se jemi të zemëruar me mungesën e udhëheqjes së qeverisë mbi ndryshimet klimatike.

“Ata që janë në pushtet jo vetëm që po na tradhëtojnë dhe po na largojnë të ardhmen tonë, por janë përgjegjës për krizën klimatike që po zhvillohet në mënyra të tmerrshme anembanë botës”.

Taylor tha se Britania e Madhe ka qenë relativisht e mbrojtur nga efektet e krizës deri më tani, duke shtuar se “ata që janë më pak përgjegjës për kontributin ndaj ndryshimeve klimatike po vuajnë tashmë efektet më të këqija”.

Ajo shtoi: “Është detyra jonë që jo vetëm të veprojmë për ata në Mbretërinë e Bashkuar dhe të ardhmën tonë, por për të gjithë. Kjo është ajo që do të thotë drejtësia e klimës “.

Skoci, Guardian është i vetëdijshëm për sulme të planifikuara në 19 vende të ndryshme, nga Uisti jugor në Hebridet e Jashtme në St Andrews në bregun lindor, me tubime të mëdha që priten në Sheshin George të Glasgoutit dhe jashtë parlamentit skocez në Edinburg.

Një nga grevistët më të shquar të Britanisë së Madhe, Holly Gillibrand, do të marrë pjesë, pasi organizoi një aksion javor jashtë shkollës së saj në Fort William, në malësitë skoceze.

“Do të jetë mjaft mbresëlënëse,” tha Gillibrand për Lëvizjen e Klimës, “dhe është jashtëzakonisht frymëzuese që të gjitha filluan duke goditur vetveten”.

E pyetur nëse ndihet optimiste për potencialin e protestës së të premtes, Gillibrand u përgjigj: “Nuk do të thoja se fjala optimizëm është fjala e duhur. Tregon se ka mijëra studentë që kujdesen shumë për mjedisin dhe janë të gatshëm të humbin shkollën për të kërkuar që politikanët të marrin seriozisht këtë krizë ekologjike “.

Udhëheqësit botërorë mund t’i dëgjojnë nxënësit e shkollave që marrin pjesë në një nga protestat më të mëdha globale të ndryshimeve klimatike, por testi kryesor është nëse ata marrin masa, tha 13-vjeçarja.

Sipas partisë së Gjelbër skoceze, nëntë këshilla – të cilat mbulojnë 16 nga 21 vendet skoceze që kuptojnë se nxënësit janë të përfshirë në protesta, kanë treguar se nuk do të ndjekin veprime ndëshkuese kundër të rinjve që marrin pjesë.

Méabh Mackenzie po organizon një protestë me rreth 30 nxënës të tjerë nga shkolla fillore Daliburgh në ishullin e Jugut Uist, me qëllim shprehjen e qëndrimit në solidaritet me komunitetet e tjera të rrezikuara në të gjithë globin.

11-vjeçarja shpjegoi: “Dua vetëm të ndaj atë që besoj. Uist është me të vërtetë vend i ulët dhe unë e dua vendin dhe nuk dua që të zhduket”.

Disa miq nuk janë “fare në të”, ajo dyshon se kjo është për shkak se nuk duan të dalin në të ftohtë – parashikimi është për breshër të premten.

“Unë mendoj se të gjitha grevat në mbarë botën do t’u bëjnë të ditur politikanëve dhe ligjvënësve se duhet të bëjnë diçka sepse lista e prioriteteve po bie poshtë. Ata po debatojnë për gjëra të tilla si Brexit, por ne kemi nevojë që ata të veprojnë tani për ndryshimin e klimës. sepse në 12 vjet nuk mund të kthejmë asgjë prapa “.

Në Belgjikë, mijëra punëtorë do të jenë të gatshëm për t’u bashkuar me protestën e nxënësve të shkollave në vende të tilla si Antëerp, Bryzh dhe Liège, përpara se të udhëtojnë për në Bruksel për një demonstrim të madh.

Punëtorët e kaltër dhe të bardhë po mobilizohen përgjatë ndarjes flamand-frankofone, pas një apeli nga fushata “Të rinjtë për klimën”, e cila ka organizuar demonstrata javore deri në 35,000 të rinj që nga janari.

Gina Heyrman, një zëdhënëse e sindikatës së tregtisë socialiste, ABVV-FGTB prej 1.6 milionë banorësh, vuri në dukje “ngjashmëri” me protestat e Parisit të vitit 1968.

Ajo tha: “Kjo është hera e parë që kemi pasur një grevë politike së bashku me të rinjtë. Ndoshta ne jemi në fillim të një epoke të re. Shpresoj. Gjithkush flet për klimën tani. Gjithkush është në dijeni të saj, falë studentëve. “

Bashkimi tregtisë së krishterë CSC gjithashtu po planifikon një “mobilizim masiv”, edhe pse disa prej punonjësve të saj nuk mund të sulmojnë për shkak të një ligji për njoftimin e grevës.

Bashkimi CFDT në Francë po ashtu po bën thirrje për çdo anëtar që të marrë pjesë në veprimtarinë e klimës të së premtes.

Më parë këtë vit, Thunberg, e cila filloi lëvizjen, i tha një tubimi të udhëheqësve politikë dhe sipërmarrësve miliarderë në Davos: “Unë nuk dua që ju të jeni shpresëdhënës. Unë dua që ju të panikoseni. Unë dua që ju të ndjeni frikën që ndiej çdo ditë. Dhe pastaj unë dua që ju të veproni. “

*Citizens Channel /E.K/

 

Raporto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu