Zjarret masive në nëntor kanë shkatërruar qindra shtëpi

Burimi: BBC News 


 Shiu ka rënë në pjesët e shkatërruara nga zjarri në Australi dhe temperaturat janë ulur – por zyrtarët kanë paralajmëruar se flakët do të “ngrihen” përsëri.

Shiu i butë ra në bregdetin lindor, nga Sidnei në Melburn, me reshje “të rrëmbyeshme” të raportuara në disa pjesë të New South Wales (NSW).

Por burimet zyrtare të së dielës mbrëma paralajmëruan që temperaturat do të rriten deri të enjten.

Ata gjithashtu thanë që zjarre të mëdha në Victoria dhe New South Wales mund të takoheshin për të krijuar një “mega zjarr” më të madh.

“Nuk ka vend për vetëkënaqësi,” paralajmëroi Kryeministri i shtetit NSW Gladys Berejiklian të hënën.

“Ky mëngjes ka të bëjë me rikuperimin, duke u siguruar që njerëzit që janë zhvendosur kanë diku të sigurt.” Megjithë ndërhyrjen, ndotja e lagështirës mbeti mjaft e lartë.

Zyra e Meteorologjisë në Victoria paralajmëroi që shikueshmëria në Melburn ishte më pak se 1 km (0,62 milje) në shumë pjesë të qytetit dhe rrethinës së tij.

Lehtësimi i kushteve do të thotë marrjen përsipër me furnizime të zonave të prekura.

Ushtria tha që kishte dërguar furnizime, staf dhe automjete në ishullin Kangaroo afër qytetit të Adelaide në Australinë e Jugut. Ishulli është shkatërruar nga zjarret, me dy njerëz të vrarë javën e kaluar.

Ushtria gjithashtu dërgoi misione zbulimi dhe asistence në NSW dhe Victoria.

 Me qindra prona të shkatërruara në fundjavë. Qytetet rurale dhe qytetet e mëdha panë qiell të kuq, hiri duke rënë dhe tymi që bllokonin ajrin.

Por deri të hënën nuk ka pasur paralajmërime urgjente, pas ndryshimit të motit.

Shteti i  Victorias kishte 25 paralajmërime “shiko dhe vepro” (watch and act) dhe në Australinë e Jugut  vetëm një njoftim të tillë.

Në NSW, të gjitha zjarret ishin përsëri në nivelin më të ulët të alarmit.

Sidoqoftë, Komisioneri i Menaxhimit të Emergjencave në Victoria, Andrew Crisp paralajmëroi se “do të nxehet” dhe zjarret “do të kthehen përsëri”.

Të hënën në mëngjes, kishte vetëm rreth 10 km në mes të një flakërimi në Corryong të Victoria dhe dy të djegur në Parkun Kombëtar Kosciuszko në NSW.

“Kjo do të jetë një situatë në ndryshim dhe dinamike,” tha ai, duke paralajmëruar se ishte “e pashmangshme” se zjarret do të bashkoheshin përtej kufirit.

Ndërkohë, kryeministri Scott Morrison tha se 2 miliardë dollarë (1.4bn $; 1.1bn £) do të angazhohen për rimëkëmbjen gjatë dy viteve të ardhshme.

Në fundjavë,një nismë për mbledhjen e fondeve nga komediania Celeste Barber për shërbimet e zjarrit në NSW mblodhi më shumë se 35 milion dollarë në vetëm 48 orë.

Shumë të famshëm gjithashtu kanë dhuruar para për të mbështetur përpjekjet e zjarrfikësve ditët e fundit – në mesin e tyre këngëtarja amerikane Pink, dhe fituesja e çmimit Oscar Nicole Kidman, të cila premtuan 500,000 dollarë secila.

Dhe të hënën, ylli i pop-it Kylie Minogue në Twitter ka njoftuar që ajo kishte dhuruar gjithashtu:

Duke u kthyer nga portokalli në gri

Me horizontin e tij të rrudhur dhe gri, porti i Edenit dukej pothuajse si një qytet bregdetar anglez.

Është e vështirë të kuptosh që të shtunën në mbrëmje – pasi zjarri kërcënohej dhe qielli u kthye në portokalli – qindra njerëz u larguan pasi e perceptonin sigurinë pranë ujit. 

Kështu dukej EDEN, NSW, të Shtunën. Foto: Reuters
Shiu bie në HMAS Adelaide, në Eden të Hënën

Shumica tashmë janë larguar: disa në shtëpitë e tyre pasi kërcënimi nga zjarri u lehtësua, të tjerët në qendrat e evakuimit në qytete më të mëdha pasi autoritetet paralajmëruan se porti nuk ishte një vend i sigurt.

Shiu është një befasi e mirëpritur dhe i ka dhënë lehtësim ajrit të mbushur me tym.

Por me kushte të thata të nxehta të parashikuara më vonë gjatë javës, njerëzit e Edenit – si shumë në këtë cep të vendit – janë në harresë.

Dhe anija e marinës që përgjon brigjet – e gatshme të ndihmojë në misionin e shpëtimit – është një tjetër kujtesë që nuk është e mbaruar.

Australia po lufton një nga stinët e saj më të këqija të zjarrit, të nxitur nga temperaturat rekord dhe muajt e thatësirës. Të paktën 24 njerëz kanë vdekur që kur filluan zjarret në shtator.

Në fundjavë, Z. Morrison paralajmëroi se kriza mund të vazhdojë me muaj.

Morrison njoftoi krijimin e një agjencie rikuperimi për të ndihmuar ata që kanë humbur shtëpitë dhe bizneset në zjarre.

Ai është përballur me kritika të ashpra për përgjigjen e tij – duke përfshirë edhe marrjen e një pushimi në Hawaii gjatë krizës.

Ish Ministri i Jashtëm Julie Bishop – dhe kolegu i Partisë Liberale të Z. Morrison – tha që Kryeministri po “bënte më të mirën që mundet”, por i kërkoi qeverisë të veprojë mbi ndryshimin e klimës.

“Ne nuk kemi një politikë kombëtare të energjisë në këtë vend dhe një qasje kombëtare ndaj ndryshimit të klimës,” tha ajo.

“Nëse një vend si Australia nuk tregon iniciativë, ne nuk mund të fajësojmë kombet e tjera që nuk tregojnë kështu iniciativë në këtë fushë.”

Sa i dëmshëm është tymi i zjarrit?

Tymi i zjarrit nuk është aq i keq sa ndotja industriale, por është akoma i dëmshëm, thotë Profesori i Asociuar, Brian Oliver, një ekspert në sëmundjet e frymëmarrjes nga Universiteti i Teknologjisë, Sidnei.

“Çdo tym që prodhohet si nënprodukt i diçkaje që digjet është i dëmshëm dhe i keq,” i thotë ai BBC-së.

Sergio Garcia në “Australian Open” në Sidnej këtë javë

Ai vjen kryesisht nga burimet natyrore – pemë, gjethe dhe bimësi të tjera tokësore – dhe përmban grimca të vogla, gazra dhe avuj uji.

Gazrat përfshijnë monoksidin e karbonit, dioksidin e karbonit dhe oksidin e azotit – të gjitha janë më të pranishmet më afër një zjarri.

Në Sidnej – i cili ka marrë tym nga flakët 150 km (93 milje) në tokë – rreziku më i madh qëndron tek grimcat “ultrafine” të cilat mund të udhëtojnë në distanca të mëdha në erë.

Cili është ndikimi në shëndet?

Në këto rrethana, edhe njerëzit e shëndetshëm mund të kenë probleme të vogla të frymëmarrjes dhe të ndiejnë irritime në sy, hundë, fyt dhe mushkëri.

Më të ndjeshëm janë fëmijët, të moshuarit dhe duhanpirësit, ndërsa ata me probleme të astmës, zemrës dhe mushkërive mund të shohin simptoma të rënduara – të tilla si shtrëngimi i gjoksit dhe vështirësia në frymëmarrje.

Maskat standarde të fytyrës janë joefektive kur bëhet fjalë për bllokimin e grimcave të imëta, sipas autoriteteve shëndetësore. Ata paralajmëruan njerëzit që të shmangin ushtrimet jashtë kësaj jave – një sugjerim që shumë e kanë injoruar.

Shumë prej tyre kanë vazhduar të ushtrohen jashtë pavarësisht rreziqeve

Sidoqoftë, shumë zjarre janë djegur me javë të tëra, dhe autoritetet paralajmërojnë se nuk ka fund të menjëhershëm. Nëse tymi mbetet, atëherë grimcat përfundimisht mund të kenë të njëjtin efekt si cigaret.

“Një cigare është në thelb një bimë që thithim me qëllim. Dhe në zjarre, është një bimë tjetër nga e cila ne po thithim tymin, kështu që nuk është për t’u habitur që efektet shëndetësore janë në të vërtetë mjaft të ngjashme,” tha Profesori i Olimpit Ol Oliver.

A janë këto zjarre të shkakuara nga ndryshimet klimatike?

“Ne e kemi shumë të vështirë në përgjithësi t’i atribuojmë ndikimet e ndryshimit të klimës në një ngjarje specifike, veçanërisht ndërsa ngjarja po zhvillohet,” tha Dr Richard Thornton, shefi ekzekutiv i Qendrës së Kërkimit Bashkëpunues të Bushfires & Hazards Natural.

“Por ajo që ne dimë është se temperatura mesatare në Australi tani po shkon rreth 1C mbi mesataren afatgjatë.” Ai shtoi se sezonet e zjarrit po fillonin më herët dhe “rreziku kumulativ i zjarrit” në shumë zona po rritet.

Prof  Glenda Wardle, një ekologjist nga Universiteti i Sidneit, ra dakord se : “Nuk është çdo ngjarje e motit që është rezultat i drejtpërdrejtë i ndryshimit të klimës. Por kur i shihni tendencat … ai lidhet pa dyshim me ndryshimin global të klimës.”

Zjarret masive në nëntor kanë shkatërruar qindra shtëpi

Ajo tha se kishte një “zhvendosje kolektive” në kohën dhe intensitetin e ngjarjeve të motit.

Shkencëtari i klimës i Universitetit Kombëtar Australian Dr. Imran Ahmed e quajti atë një lidhje të drejtpërdrejtë: “Sepse ajo që bën ndryshimi i klimës është përkeqësimi i kushteve në të cilat ndodhin zjarret.”

A u paralajmërua Australia për rrezikun?

Raporti i gjendjes së klimës i vitit 2018 i zyrës së Meterologjisë tha se ndryshimi i klimës kishte çuar në një rritje të ngjarjeve ekstreme të nxehtësisë dhe rriti ashpërsinë e katastrofave të tjera natyrore, siç është thatësira.

Në prill, 23 ish-shefat e zjarrit dhe drejtuesit e urgjencës lëshuan një letër, duke paralajmëruar qeverinë për “ngjarje gjithnjë e më katastrofike të motit ekstrem”. Kjo çoi në kërkesë për një mbledhje, e cila u refuzua nga qeveria.

*Citizens Channel /E.K/

Raporto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu