Foto: Erisa Kryeziu

Minatori 56 vjeçar me iniciale M.B u plagos sot në një galeri kromi në zonën e Martaneshit. Sipas njoftimit të Drejtorisë Vendore të Policisë Dibër aksidenti ndodhi rreth orë 14:00, ndërsa ai është dërguar për ndihmë mjekësore të specializuar drejt Tiranës.

56-vjeçari është zëne poshtë nga një masiv gurësh brenda në galeri, ndërsa ka marrë ndihmën e parë pranë spitalit të Bulqizës, për t’u dërguar më pas me helikopter në Tiranë.

Policia deklaron se po punohet për zbardhjen e rrethanave.

Pak ditë më parë, në një nga galeritë e Bulqizës humbi jetën një tjetër minator 52 vjeçar. Ndërsa nga policia nuk u bë e ditur subjekti minerar.

Sipas policisë në 10 vitet e fundit janë aksidentuar në minierat e Bulqizës 115 punëtorë dhe 18 kanë humbur jetën.

Sipas të dhënave nga Autoriteti Kombëtar për Sigurinë dhe Emergjencat në Miniera, të siguruara përmes një kërkese për informacion, gjatë periudhës 2008-2022 (qershor) 6 persona kanë humbur jetën gjatë punës me subjekte të palicensuara në minierat e Bulqizës.

Ndërsa 39 persona kanë humbur jetën gjatë punës me firmat që disponojnë licensë.

Raporto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu