Izolimi në shtëpi shtoi numrin e thirrjeve për ndihmë nga viktimat e dhunës në...

Thirrjet për ndihmë të viktimave të dhunës në familje u trefishuan gjatë periudhës së izolimit për shkak të COVID-19. Të dhënat e bërë publike nga Rrjeti i Fuqizimit të Gruas...

Tropojë, vajzat thyejnë pllakat me stereotipet gjinore si ushtrim praktik për vetëmbrojtjen

Adoleshentet e Tropojës patën mundësi që në Ditën Ndërkombëtare të Vajzës të zhvillonin një serë aktivitetesh që lidhen me fuqizimin fizik dhe emocional të tyre nga programi “Fuqizimi përmes...

Rrëfime: Të vetme përballë tabuve mbi edukimin seksual; Adoleshenca e vajzave në zonat rurale

25 korriku i vitit 2014, ishte dita e fundit e kampit veror, kur Fatjona tinazi u shkëput nga grupi i miqve për të kuptuar se çfarë nuk po shkonte...

“Sikur të ishe djalë” -Emrat shfaqin dëshirën e familjeve shqiptare për të mos pasur...

Autore: Entenela Ndrevataj; Diana Malaj | Citizens Channel Dada Xhbane - kështu e thërrasin bijat dhe mbesat – ka lindur më 30 mars të vitit 1939 në Dushaj të Tropojës. Ajo...

“Shkaqet me rëndësi” në Kodin e Familjes i hapin rrugë martesës së vajzave të...

Neni shtatë i Kodit të Familjes përcakton se dy individë të gjinisë së kundërt mund të martohen pasi të kenë mbushur moshën 18 vjeç. Ky Kod, në raste specifike, i...

“Viktimat e dhunës nuk janë burim klikimesh e të ardhurash”, mesazhe solidariteti në muret...

Mbrëmjen e djeshme ne muret e qytetit u zhvillua nje aksion me mesazhe kundër abuzimit seksual, nisur nga ngjarjet e ditëve të fundit. "Ti nuk ke faj, faj ka përdhunuesi",...

Studimi: Të rinjtë shqiptarë pre e stereotipeve gjinore dhe dhunës seksuale

Studimi “Dhuna në marrëdhëniet intime dhe dhuna seksuale te të rinjtë në Shqipëri”, i kryer nga Rrjeti i Fuqizimit në Grave në Shqipëri (AWEN) nxjerr në pah dhunën e...

Përse protestojnë gratë në 8-Marsin e 2021?

Edona Marku, shqiptare nga Maqedonia e Veriut, studion arkitekturë në Tiranë. Si studente shpesh i është dashur të kryejë praktike pune në kompani të ndryshme ndërtimi në Tiranë. Me...

Si po ja dalin gratë me “pandeminë e dyfishtë”, të virusit Korona dhe dhunës...

Nga: Urooba Jamal/ VICE Në fillim të korrikut, Ana Lopez *, e cila jeton në një vend në Amerikën e Jugut, vendosi që të mos e përballonte më. Pas një...

“Thuaja emrin”, marshim në Elbasan kundër vrasjes së grave

“Thuaja emrin” shkruhej në banerin që u shpalos sot në protestën e mbajtur në Elbasan, nga aktivistë dhe qytetarë që marshuan në nder të gjashtë grave të vrara përgjatë...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe