Nismat për rregjistrin publik të abuzuesve seksualë si thirrje për ndërgjegjësim shoqëror

Çdo ditë të muajit qershor në orën 19:00-21:00, qëndronin përballë Piramidës në Tiranë, Paola Naçe dhe Delfina Hoxha, ndërsa mbanin në duar një pankartë të shkruar: "Eja firmos peticionin...

“Sikur të ishe djalë” -Emrat shfaqin dëshirën e familjeve shqiptare për të mos pasur...

Autore: Entenela Ndrevataj; Diana Malaj | Citizens Channel Dada Xhbane - kështu e thërrasin bijat dhe mbesat – ka lindur më 30 mars të vitit 1939 në Dushaj të Tropojës. Ajo...

Izolimi në shtëpi shtoi numrin e thirrjeve për ndihmë nga viktimat e dhunës në...

Thirrjet për ndihmë të viktimave të dhunës në familje u trefishuan gjatë periudhës së izolimit për shkak të COVID-19. Të dhënat e bërë publike nga Rrjeti i Fuqizimit të Gruas...

Si po ja dalin gratë me “pandeminë e dyfishtë”, të virusit Korona dhe dhunës...

Nga: Urooba Jamal/ VICE Në fillim të korrikut, Ana Lopez *, e cila jeton në një vend në Amerikën e Jugut, vendosi që të mos e përballonte më. Pas një...

“Shkaqet me rëndësi” në Kodin e Familjes i hapin rrugë martesës së vajzave të...

Neni shtatë i Kodit të Familjes përcakton se dy individë të gjinisë së kundërt mund të martohen pasi të kenë mbushur moshën 18 vjeç. Ky Kod, në raste specifike, i...

Rrëfime: Të vetme përballë tabuve mbi edukimin seksual; Adoleshenca e vajzave në zonat rurale

25 korriku i vitit 2014, ishte dita e fundit e kampit veror, kur Fatjona tinazi u shkëput nga grupi i miqve për të kuptuar se çfarë nuk po shkonte...

“Dhuna me bazë gjinore” bën pjesë aktive të bisedave online 87 të rinj

“Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore” ishte tematika kryesore e cila mblodhi dhe angazhoi dhjetëra të rinj në biseda online, përgjatë javës që shkoi. Hapësira online e Citizens Channel dedikuar...

“Viktimat e dhunës nuk janë burim klikimesh e të ardhurash”, mesazhe solidariteti në muret...

Mbrëmjen e djeshme ne muret e qytetit u zhvillua nje aksion me mesazhe kundër abuzimit seksual, nisur nga ngjarjet e ditëve të fundit. "Ti nuk ke faj, faj ka përdhunuesi",...

Mes lajmit të fundit dhe ruajtjes së privatësisë, mediat përballë raportimit për abuzimin seksual

Në fund të muajit maj opinioni publik u njoh me një tjetër rast të abuzimit seksual me të mitur. Këtë radhë viktimë ishte një vajzë 15 vjeçare, ndërsa abuzuesi...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 7 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar zëra të përgjegjshëm qytetarë, në...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe