Studim: Institucionet publike ende larg nga respektimi i të drejtës për informim

0
"E drejta e informimit 2019" ishte raporti i prezantuar sot nga Qendra Res Publika ku u pasqyruan të dhënat nga monitorimi i zbatimit të ligjit "Për të drejtën e...

Shqiptarët ‘të uritur’ për kokainë dhe kanabis

0
Nga Albert Spahiu dhe Ledina Loga* D., shofer autobusi, po transportonte një grup gazetarësh drejt fshatit Shëngjergj të Tiranës, vetëm 40 kilometra larg qendrës së kryeqytetit. Para se të bëhej...

Ditari i një qyteti të shkatërruar nga tërmeti, banorët e Durrësit ende në udhëkryq

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Ora 03.54, e martë, 26 nëntor… Durrësi përjeton 30 sekondat e tij të tmerrit. Pallate dhe hotele të shembura sikur të ishin kala rëre, njerëz...

10 fakte që duhet të dini për ndotjen plastike

0
Nga Seneo Mwamba / Global Citizen Ne duhet që të bëjmë me patjetër dicka për ndotjen plastike. Plastika është e tmerrshme për mjedisin. David Attenborough dhe ekipi i Blue Planet...

Kulla dhe qindra pallate, si po ngulfatet Tirana me lejet e ndërtimit

Të dhënat e siguruara nga Instituti i Statistikave (INSTAT), zbulojnë se Bashkia e Tiranës, nga viti 2015 deri në mars të 2018, ka miratuar plot 492 leje ndërtimi. Rreth...

Bilanci i pasojave të tërmetit: 202,291 persona të prekur dhe 985 milion euro dëme

0
985 milion euro ishin dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019, me magnitude 6.3 Richter. Në një dokument të publikuar nga qeveria shqiptare ditën e mërkurë u...

“Miliona Lekë humbje”, rritja e çmimeve të biletave në muze i lë të pakënaqur...

0
Rritja e çmimit të biletave për muze, monumente kulture dhe parqe kombëtare hyri në fuqi në janar të këtij viti pas miratimit të urdhrit 715, datë 10.12.2019 nga Ministria...

Instituti Botëror i Punës: Çështja e minatorëve të Bulqizës, shkelje e të drejtave të...

0
Instituti Botëror i Punës (Global Labor Institute) i është drejtuar me një letër kryeministrit Rama duke kërkuar ndërhyrjen e tij për shkeljen e rëndë të të drejtave të anëtarëve...

Edi Rama shpëtoi “Kino Lumbardhin”, shkatërron Teatrin Kombëtar

Ishte viti 2014 kur Edi Rama shprehu mbështetjen për mos shkatërrimin e kinemasë së vjetër Kino Lumbardhi në Prizren duke mbajtur këtë qëndrim: “Kryetarët shkojnë e vijnë, po shkoi...

Inspektorati i Punës: 34 persona humbën jetën në punë gjatë vitit 2019

0
Periudha janar-nëntor e vitit 2019 ka shënuar 34 persona të vrarë në kushte pune. Sipas një raporti të publikuar nga Inspektorati Shtetëror i Punës, numri më i madh i...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe