Ditë pas dite: Sa herë ndryshuan oraret, gjobat dhe kufizimet për shkak të COVID-19

0
Sot bëhen 29 ditë që kur Shqipëria konfirmoi zyrtarisht rastin e parë me COVID-19. Më 9 Mars 2020, Ministria e Shëndetësisë njoftoi për pacientin zero, i cili udhëtoi nga...

Kirurgjia dhe COVID-19; Barra e operacionieve bie mbi spitalet lokale të zbrazura nga mjekët

0
Një urdhër i Ministrisë së Shëndetësisë në datën 9 Mars ka ndërprerë operacionet në QSUT dhe spitalin “Shefqet Ndroqi”, ku është drejtuar fluski i pacientëve me COVID-19. Barra e...

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit dhe marrjen e masave disiplinore...

Pse mbulimi i detit të Antarktidës me akull është kaq i ulët ( nuk...

0
Mbulesa e akullit të detit në Antarktidë u tkurr shpejt në një rekord të ulët në fund të vitit 2016 dhe ka mbetur shumë nën mesataren. Por çfarë fshihet...

Aeroporti i Vlorës, një premtim që vetëm “rinovohet”

Autor: Denis Tahiri Aeroporti i Vlorës, i parashikuar të niste brenda vitit 2018, vijon ende të mbetet një premtim, ndërsa në vendin e parashikuar për ndërtimin e tij, asgjë nuk...

Raporti: Financat e Bashkive të varura nga taksat e ndërtimit; Mbi 70% e buxheteve...

0
Co-Plan, Instituti i Zhvillimit të Habitatit publikoi pka ditë më parë raportin mbi financat publike vendore në Shqipëri. Ky raport nxjerr në pah se pjesa dërrmuese e fondeve që...

Banorët e Madheshit rikthehen në vendlindje për të protestuar kundër hidrocentralit që shkreton natyrën

0
Dhjetëra banorë dhe ish-banorë të zonës së Madheshit në Mat, u mblodhën të shtunën, për të protestuar kundër ndërtimit të hidrocentralit me po të njëjtin emër, “HEC Madhesh”. Firma private...

Raporti: Shqipëria shteti i gjashtë në Evropë për vdekshmërinë nga ndotja e ajrit

Raporti “Statusi i mjedisit dhe i klimës në Ballkanin perëndimor” fokusohet në cilësinë e ajrit dhe klimën në shtetet e Ballkanit Perëndimor (BP), si: Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Kosova,...

Kaos me sigurimet dhe shkarkimet nga detyra, mësuesit e Durrësit përballë padrejtësive të DAR

0
Autore: Elvina Garo | Citizens Channel  Sistemi arsimor parauniversitar në vendin tonë mbetet thembra e Akilit. Militantizmi, nepotizmi, paaftësia, largimet e pamotivuara nga puna, mosderdhja e sigurimeve shoqërore janë hallka...

Ndërtimi i hidrocentraleve, rrezik për rreth 1100 specie që gjallojnë lumin Vjosa

Studimi “Biodiversiteti, ndikimet e mundshme dhe kuadri ligjor për zhvillimin e energjisë hidrike mbi lumin Vjosa”, i publikuar dje, drejtuar nga Universiteti i Vjenës, hedh dritë mbi pasurinë e...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
309SubscribersSubscribe