Bilanci i pasojave të tërmetit: 202,291 persona të prekur dhe 985 milion euro dëme

0
985 milion euro ishin dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019, me magnitude 6.3 Richter. Në një dokument të publikuar nga qeveria shqiptare ditën e mërkurë u...

Piramida e Tiranës, hapësira publike që u është mohuar qytetarëve

0
Piramida e Tiranës, një simbol dhe pikë referimi i kryeqytetit i kaloi në pronësi në vitin 2016 nga Ministria e Kulturës Bashkisë së Tiranës. Me funksionin si Qendër ndërkombëtare...

“Miliona Lekë humbje”, rritja e çmimeve të biletave në muze i lë të pakënaqur...

0
Rritja e çmimit të biletave për muze, monumente kulture dhe parqe kombëtare hyri në fuqi në janar të këtij viti pas miratimit të urdhrit 715, datë 10.12.2019 nga Ministria...

Studim: Institucionet publike ende larg nga respektimi i të drejtës për informim

0
"E drejta e informimit 2019" ishte raporti i prezantuar sot nga Qendra Res Publika ku u pasqyruan të dhënat nga monitorimi i zbatimit të ligjit "Për të drejtën e...

Raportet Ndërkombëtare: Shqipëria shënon përkeqësim në demokraci dhe luftën ndaj korrupsion

0
Shqipëria ka shënuar përkeqësim të treguesve demokratik dhe luftës kundër korrupsionit në dy raportet të publikuara së fundmi nga “Transparency International” dhe revista britanike “The Economist”. Indeksi i Demokracisë nga...

Analizë: Bashkitë e Shqipërisë iu mohojnë gazetarëve të drejtën për informim

0
Autore: Erisa Kryeziu | Citizens Channel ".... Pavarësisht e-maileve të shumta deri në atë pikë sa u bëmë edhe armiq me komisionerin, në korrik të vitit të kaluar, gati një...

Inspektorati i Punës: 34 persona humbën jetën në punë gjatë vitit 2019

0
Periudha janar-nëntor e vitit 2019 ka shënuar 34 persona të vrarë në kushte pune. Sipas një raporti të publikuar nga Inspektorati Shtetëror i Punës, numri më i madh i...

Bulqizë: Inspektorati i Punës liston 18 shkeljet administrative të kompanisë që administron minerat

0
Në përgjigje ndaj një kërkese për informacion të publikuar në platformën e të dhënave të hapura “PubLeaks”, Inspektorati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore (ISHPSHSH) ka ndarë raportet e...

Ditari i një qyteti të shkatërruar nga tërmeti, banorët e Durrësit ende në udhëkryq

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Ora 03.54, e martë, 26 nëntor… Durrësi përjeton 30 sekondat e tij të tmerrit. Pallate dhe hotele të shembura sikur të ishin kala rëre, njerëz...

Shqipëria me pagën minimale më të ulët në Evropë, 31% e saj shkon për...

0
Grupi kërkimor i kompanisë britanike Picodi, ka bërë një studim në të cilën janë përfshirë 52 shtete të botës, ku është shqyrtuar paga minimale zyrtare dhe përqindja që shkon për...

RRJETET SOCIALE

5,939FansaPëlqeje
756NdjekësitNdjek
134NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Kush është pacineti zero në shpërthimin e koronavirusit

0
Autor: Fernando Duarte | BBC Autoritetet kineze dhe ekspertët nuk po bien dakord për origjinën e shpërthimit të epidemisë së koronavirusit. Më konkretisht, në faktin...

“Terre des hommes” thirrje Qeverisë shqiptare: Përshpejtoni lirimin e të miturve në paraburgim

0
Përmes një letre drejtuar Qeverisë shqiptare, organizata Terres des hommes ,kërkon lirimin e të miturve të ndodhur në paraburgim. Sipas letrës, janë 18 fëmijë që...

Problemet me lejen e lëvizjes në e-Albania shkaktuan frikë dhe pasiguri te qytetarët

0
Prej datës 27 mars, u dha një urdhër i ri lidhur me lëvizshmërinë e personave rezidentë në Shqipëri. Me anë të atij urdhëri, Kryeministri...