Instituti Botëror i Punës: Çështja e minatorëve të Bulqizës, shkelje e të drejtave të...

0
Instituti Botëror i Punës (Global Labor Institute) i është drejtuar me një letër kryeministrit Rama duke kërkuar ndërhyrjen e tij për shkeljen e rëndë të të drejtave të anëtarëve...

Studim: Shqipëria e para në Ballkan për e hidrocentraleve të planifikuara për ndërtim

0
Shqipëria ka shkallën më të lartë të zhvillimeve në sektorin e hidrocentraleve. Aktualisht në vend numërohen 692 hidrocentrale, duke përfshirë 179 ekzistuese, 453 të planifikuara për tu ndërtuar dhe...

Kanioni i Holtës – Bashkitë të papërgatitura përballë turizmit të aventurës

0
*Holta, një  monument natyror në qytetin e Gramshit, u rikthye në vëmendjen e publikut një javë më parë, kur qeveria vendosi të shembë digën e HEC-it të shumë debatuar...

Tre vjet pas rritjes së çmimit, banorët e Tiranës ende nuk kanë ujë në...

0
*Erisa Kryeziu /Citizens Channel  “E hap ujin për pallatin në orën 19:00 ose 20:00. Pastaj sa të zgjasë uji. Po u harxhua shpejt nga banorët nuk ka më ujë, deri...

Diga e HEC-it në Holtë u shemb për tu zhvendosur

0
Pas pezullimit 7 muaj më parë të punimeve, ka nisur të shembet sot diga e HEC-it të ndërtuar pranë Kanionit të Holtës në qytetin e Gramshit. Kryeministri Edi Rama,...

1 mjek për 100 mijë banorë, Shqipëria me numrin më të ulët të psikiatërve...

0
Sipas të dhënave të INSTAT, Shqipëria ka gjithsej 25 mjekë psikiatër. Mjekët psikiatër janë të specializuar në parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjes mendore. Nëse do të llogarisnim numrin e...

Shifrat e larta të vdekshmërisë në punë pas rastit të shembjes së skelës në...

0
“Për periudhën nga janari deri tani kemi 99 raste aksidentesh të ndodhura në punë dhe 88 punëmarrës të aksidentuar, nga të cilët 25 me pasojë vdekjen. 21 nga këto...

KLSH: Institucionet shqiptare 24 miliardë lek dëm ekonomik për periudhën 2014-2018

0
Kontrolli  i Lartë i Shtetit në auditimet e kryera per periudhen 2014-2018 në 147 institucione ka konstatuar parregullsi dhe shkelje financiare me dëm ekonomik të lartë. Sipas hulumtimit të qendrës...

Projektet më të financuara 6 mujorin e parë të 2019, disa prej tyre jashtë...

0
Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave në 6 mujorin e parë të buxhetit 2019 janë financuar 20 projekte të mëdha, ndër të cilat 6 prej tyre nuk ishin...

Kaos me sigurimet dhe shkarkimet nga detyra, mësuesit e Durrësit përballë padrejtësive të DAR

0
Autore: Elvina Garo | Citizens Channel  Sistemi arsimor parauniversitar në vendin tonë mbetet thembra e Akilit. Militantizmi, nepotizmi, paaftësia, largimet e pamotivuara nga puna, mosderdhja e sigurimeve shoqërore janë hallka...

RRJETET SOCIALE

5,939FansaPëlqeje
756NdjekësitNdjek
134NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Kush është pacineti zero në shpërthimin e koronavirusit

0
Autor: Fernando Duarte | BBC Autoritetet kineze dhe ekspertët nuk po bien dakord për origjinën e shpërthimit të epidemisë së koronavirusit. Më konkretisht, në faktin...

“Terre des hommes” thirrje Qeverisë shqiptare: Përshpejtoni lirimin e të miturve në paraburgim

0
Përmes një letre drejtuar Qeverisë shqiptare, organizata Terres des hommes ,kërkon lirimin e të miturve të ndodhur në paraburgim. Sipas letrës, janë 18 fëmijë që...

Problemet me lejen e lëvizjes në e-Albania shkaktuan frikë dhe pasiguri te qytetarët

0
Prej datës 27 mars, u dha një urdhër i ri lidhur me lëvizshmërinë e personave rezidentë në Shqipëri. Me anë të atij urdhëri, Kryeministri...