Edi Rama shpëtoi “Kino Lumbardhin”, shkatërron Teatrin Kombëtar

Ishte viti 2014 kur Edi Rama shprehu mbështetjen për mos shkatërrimin e kinemasë së vjetër Kino Lumbardhi në Prizren duke mbajtur këtë qëndrim: “Kryetarët shkojnë e vijnë, po shkoi...
Citizens Channel. Handmade Denajda

Handmade Denajda/Kur Instagrami gjeneron jo vetëm ‘likes’, por edhe të ardhura

0
Pjesa më e madhe e të rinjve përdorin rrjetin social Instagram për të postuar fotografi e video apo për të parë ç’kanë postuar miqtë e tyre, por ky nuk është rasti i Denajda Çangut. Studentja e financës nuk gjeneron vetëm like nga Instagrami, por edhe të ardhura.

Seksizmi në media nxit depresionin; psikologia: “Vajzat duhet të edukohen me thyerje të tabuve”

0
Sulltana Aliaj, është Psikologe Klinike dhe Pedagoge pranë Fakultetit të Shkencave Sociale, Departamenti i Psikologji-Pedagogjisë, Universiteti i Tiranës. Fushat e saj të interesit dhe kërkimet shkencore lidhen me dhunën...

Njerëzit e shtrembërojnë informacionin e saktë për t’iu përshtatur qëndrimeve të tyre

0
Burimi: NiemanLab “Njerëzit mund të vetë-gjenerojnë dezinformimin e tyre. Jo të gjitha vijnë nga burime të jashtme" Studiuesit në Shtetin e Ohajos zbuluan se edhe kur njerëzve u garantohet informacion i...

Kanioni i Holtës, monumenti natyror që rrezikon të kthehet në hidrocentral privat me pëlqimin...

Ministria e Energjetikes dhe Infrastrukturës ka miratuar lejen e ndërtimit të Hidrocentralit në Kanionin e Holtës. Në vendimin e firmosur nga Kryeministri Rama, është miratuar procedura për heqjen e...

Teatri Kombëtar: Statuset e Kryeministrit përballë përgënjeshtrimeve të aktorëve

Në qershor të vitit 2018, regjisori dhe aktori Pirro Mani ishte në krye të listës me 65 emra të tjerë artistësh, e cila iu dorëzua krerëve të shtetit në...

Kompania dëshiron të ushqejë 9 bilion njerëz me ushqim të krijuar nga ajri

0
Bërja e ushqimit nga ajri tingëllon si kulmi i një trillimi shkencor, por kjo është pikërisht ajo çfarë po bën "Ushqimet solare" (Solar Foods) kompania e frymëzuar nga NASA. Kompania...

Kur numrat nuk mjaftojnë: Si kombinohen të dhëna të ndryshme në një kërkim shkencor

0
Jacqueline Stephens/ Studiuese, Universiteti i South Australia / The Conversation Si një epidemologjiste, jam e interesuar për sëmundjet dhe më saktësisht për atë pjesë të shoqërisë që e ka atë...

Organizatat e të drejtave të njeriut letër të hapur televizionit: “Jo legjitimimit të dhunës...

0
35 organizata të cilat punojnë për mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut, të drejtave të vajzave dhe grave, dhe me fokus të veçantë te viktimat e dhunës...

Tirana nën magjinë e dritave

Makina në çdo pëllëmbë, kantiere ndërtimi, smog e trotuaret plot me njerëz. Kjo është pamja e Tiranës gjatë ditës, por gjatë natës ajo merr një tjetër shkëlqim.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
638SubscribersSubscribe