Rahaf al-Qunun: ”Shpresoj që historia ime të inkurajojë gratë e tjera që të jenë...

0
Nga Hannah Ellis-Petersen / The Guardian Vajza saudite fillon një jetë të re në Kanada, pasi familja e saj e mohoi.  Rahaf Mohammed al-Qunun, vajza saudite që tërhoqi vëmendjen e botës...

Mashtrues dhe të mashtruar nga Ballkani – punësimi ilegal në Gjermani

0
Dhjetra mijëra njerëz nga Ballkani Perëndimor punojnë në të zezë në Gjermani. Në shumë raste kushtet e punës janë të vështira. Shpesh ata mbeten edhe pa para. Industria mashtruese...

Gjykata e Lartë pezullon punimet dhe kontratën e koncesionit për ndërtimin e hidrocentraleve në...

Gjykata e Lartë vendosi pezullimin e punimeve për dy hidrocentralet “HEC Çerem” dhe “HEC Dragobia” në luginën e Valbonës, duke pranuar kështu padinë e 27 banorëve të Bashkisë Tropojë...

“Teatri si fund i alibisë se drejtësia në këtë vend nuk do të vendoset...

Nga: Gjyljana Bakalli Drejtësia për Teatrin po vendoset. Godinën e shembën, por nuk ia dolën dot që ta fshehin paligjshëmërinë që bënë duke miratuar akte antiligjore. Këtë e vulosi vendimi...
Citizens Channel. Handmade Denajda

Handmade Denajda/Kur Instagrami gjeneron jo vetëm ‘likes’, por edhe të ardhura

0
Pjesa më e madhe e të rinjve përdorin rrjetin social Instagram për të postuar fotografi e video apo për të parë ç’kanë postuar miqtë e tyre, por ky nuk është rasti i Denajda Çangut. Studentja e financës nuk gjeneron vetëm like nga Instagrami, por edhe të ardhura.

Qëndresa e pandërprerë e qytetarëve dhe artistëve për të mbrojtur Teatrin Kombëtar

0
Prej 5 ditësh dhe netësh qytetarë, aktivistë dhe anëtarë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit janë organizuar në një qëndresë të pandërprerë pranë sheshit të Teatrit Kombëtar. Aktivistët tregojnë...

Reporterët pa Kufij dhe AEJ: “Procedimi gjyqësor ndaj pronarit të Ora News të mos...

Situata e krijuar së fundmi në televizionet RTV Ora dhe Ora News pas urdhrit të sekuestrimit të pasurive të pronarit Ylli Ndroqi është ndjekur edhe nga Shoqata e Gazetarëve...

Dhjetë arsye pse një “Depresion i Madh” në vitin 2020 është i pashmangshëm

0
Burimi:  Nouriel Roubini | The Guardian Pas krizës financiare 2007-2009, paqëndrueshmëria dhe rreziqet e ekonomisë globale u përkeqësuan nga gabimet në politika. Pra, në vend që të adresoheshin problemet strukturale...

Organizatat e të drejtave të njeriut letër të hapur televizionit: “Jo legjitimimit të dhunës...

0
35 organizata të cilat punojnë për mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut, të drejtave të vajzave dhe grave, dhe me fokus të veçantë te viktimat e dhunës...

“Kriminel sepse i sëmurë”

Ashtu si pritej mazhoranca miratoi sot ndryshimet në Kodin Penal për personat që shkelin karantinën. Surpriza e vetme ishte reflektimi i minutës së fundit mbi vërejtjet e Presidentit Ilir Meta,...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
630SubscribersSubscribe