“Në pritje të pagës së luftës…”

0
Shqipëria po hyn në përfundim të muajit të dytë të izolimit që nisi pas shfaqjes së rastit të parë pozitiv ndaj COVID-19 në 9 mars. Prej rreth dy muajsh...

Pandemia tregoi se rrjetet sociale mund të bëhen “arbitër i së vërtetës”

0
Burimi: Paul M. Barrett | Politico Industria e mediave sociale është “ngritur nw kwmbw” me rastin e pandemisë së koronavirusit. Facebook, YouTube dhe Twitter kanë bllokuar përmbajtjet ku shfaqeshen kura...

Juristi Jordan Daci: “Ndryshimet në Kodin Penal, përdhosje e Kushtetutës”

0
Parlamenti miratoi dje tre vepra të reja penale, që parashikojnë gjoba dhe burgosjen deri në tetë vite për personat që thyejnë rregullat e karantinës dhe përhapin infeksionet. Që prej...

Të rimendosh qytetin; përvoja urbane dhe Covid-19

0
Burimi:  Ravi Ghosh | Versobooks.com Të jesh i izoluar në qytet do të thotë të personifikosh një paradoks bashkëkohor. Megjithëse koronavirusi po përhapet me shpejtësi në zona si New York-u...

COVID-19: Personat me aftёsi tё kufizuar tё harruar

0
Autore: Irma Gjinaj, Suela Lala Në këtë situatë të pazakontë në të cilën u gjend papritur pjesa më e madhe e planetit po ashtu edhe Shqipëria, gjithsecili nga ne është...

“Një vështrim përtej izolimit fizik”

0
Nga Alketa Berzani *Psikologe/Eksperte e Studimit të Tregut dhe Konsumatorit   Sot bëhet një muaj nga largimi im prej Shqipërisë dhe pas lashë fillimin e një situate të papritur për të gjithë....

Njerëzit e shtrembërojnë informacionin e saktë për t’iu përshtatur qëndrimeve të tyre

0
Burimi: NiemanLab “Njerëzit mund të vetë-gjenerojnë dezinformimin e tyre. Jo të gjitha vijnë nga burime të jashtme" Studiuesit në Shtetin e Ohajos zbuluan se edhe kur njerëzve u garantohet informacion i...

Robert Reich: “10 hapat si nje demokraci mund të rrëshkasë në diktaturë”

0
Një diktaturë është një formë e qeverisjes autoritare, e karakterizuar nga një drejtues i vetëm ose grup udhëheqësish ku ka pak ose aspak tolerancë për pluralizmin politik, programe ose...

Fajësoni njerëzit për nisjen e zjarreve në Amazonë- thonë ambientalistët

0
Nga:Jessie Yeung/CNN  (CNN) Amazona po digjet - dhe me shumë gjasë duhen fajësuar njerëzit Organizatat dhe studiuesit mjedisorë thonë se zjarret e mëdha që po djegin pyjet në Brazil u shkaktuan...

Shënim: Satira që keqinformon lexuesit shqiptarë

0
Bazuar në fjalorin e Oxford satirë quhet përdorimi i humorit, ironisë, ekzagjerimit dhe talljes për të paraqitur dhe kritikuar veset apo qëndrimet që lidhen kryesisht me politikën dhe çështjet...

RRJETET SOCIALE

6,663FansaPëlqeje
800NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

The Guardian: “Shtypi i lirë në mbarë botën është nën kërcënim”

0
Autor: Gill Phillips | The Guardian Në orën 7 të mëngjesit më 23 Mars 2017, gazetarja Miroslava Breach Velducea, 54 vjeç, nëna e tre fëmijëve,...

A bazohet në ligj mbyllja e biznesit, plazhit, parqeve në fundjavë?

0
E premte, 22 maj, ora 21:45. Kryeministri Rama njofton me anë të një statusi në "Facebook" se fundjava do të vijojë njëlloj si ajo...

Juristi Marash Logu: “Urdhrat e kryeministrit ligjërisht nuk ekzistojnë dhe nuk sjellin asnjë pasojë”

0
Nisur nga urdhëresat e kryeministrit për mbylljen e fundjavave juristi Marash Logu shpjegon bazën ligjore të mbështetjes së këtyre kufizimeve. Logu konfirmon për Citizens Channel...