Nga sot, Shqipëria ka 9 gjykata më pak; Ekspertët: “Harta e re gjyqësore stimulon...

Nga sot, nëntë gjykata të shkallës së parë dhe prokurori rrethesh mbyllën dyert. Kjo erdhi si pasojë e hyrjes në fuqi të hartës së re gjyqësore të propozuar nga...

Raporti: “Vala e lartë e emigrimit të shqiptarëve drejt Britanisë i ekspozon ata ndaj...

Raporti i fundit i kryer nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) dhe Kryqi i Kuq Britanik tregon se Shqipëria është kombësia e katërt azilkërkuese në Britani,...

Projektligji për amnistinë fiskale pritet me kundërshtime dhe dyshime për pastrim parash

Sot në ambientet e Europe House u mbajt një takim me përfaqësues biznesi, ekspertë ekonomikë, organizata të shoqërisë civile dhe diplomatë të huaj mbi projektligjin për amnistinë fiskale. Projektligji...

Avokatët në grevë kundër hartës së re gjyqësore: “Cenon aksesin e qytetarit”

Dhoma e Avokatëve të Shqipërisë vendosi të mërkurën të bojkotojë pa afat seancat, në shenjë protesta ndaj hartës së re gjyqësore. Harta e re gjyqësore e propozuar nga Këshilli i...

Kronika e “Vjosës Park Kombëtar”, 10 vite aktivizëm dhe beteja gjyqësore

Qeveria shqiptare dhe kompania amerikane “Patagonia” nënshkruan dje një marrëveshje për krijimin e Parkut Kombëtar të Lumit të Egër të Vjosës. Ministrja e Mjedisit Mirela Kumbaro deklaroi se parku...

Urdhri i Inxhinierëve shkon në Kuvend, argumentet pro dhe kundër

Deputetja Luljeta Bozo ka propozuar në Kuvend një projektligj për “Urdhrin e Inxhinierëve”, duke risjellë në vëmendje debatin e inxhinierëve dhe arkitektëve që janë kundër miratimit të një urdhri...

Gripi i shpendëve prek pelikanin kaçurrel të Prespës

Tre pelikanë kaçurrel, specie e rrezikuar, kanë ngordhur në Prespën shqiptare si pasojë e gripit të shpendëve. Sipas Ministrisë së Bujqësisë, virusi ka prekur mbi 340.000 shpendë deri tani,...

“Çmimi i naftës, Shqipëria vendi më i shtrenjtë në rajon”

Dje pasdite qindra qytetarë protestuan përpara Kryeministrisë kundër rritjes së çmimit të naftës. Fillimisht aktivistë të ndryshëm artikuluan kërkesat e tyre mbi heqjen e taksave, më pas pjesëmarrësit të...

“Kriza e transportit publik”: Shoqata e operatorëve njofton heqjen e abonesë në mars

Shoqata Kombëtare e Transportit Publik njofton se në muajin mars ata nuk kanë mundësi financiare të përballojnë kostot e shtuara të shërbimit pas rritjes së vazhdueshme të çmimit të...

Rritja e naftës dëmtoi transportin publik, paralajmërohet pezullim i shërbimit

Shoqata e Transportit në Tiranë paralajmëron ndërprerje të shërbimit të transportit publik me datë një mars, në rast se qeveria shqiptare nuk merr parasysh katër kërkesa, që do t’u...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
628SubscribersSubscribe