Shënohet i prekuri i parë me COVID-19 në sektorin call center, operatorët rrëfejnë ankthin...

Është konfirmuar operatori i pare i prekur nga virusi COVID-19 në sektorin "call center" në Shqipëri. Ky lajm bëhet i ditur nga sindikata "Solidariteti" të cilët i kanë konsideruar...

Koronavirusi, zhvillmet më të rëndësishme në botë dhe rajon

Burimi: The Guardian | Autore: Sarah Marsh  Një përmbledhje e zhvillimeve më të mëdha në shpërthimin e koronavirusit në mbarë botën. Vdekjet në rang botëror nga Covid 19 kalojnë shifrën 83.000 Sipas...

Çfarë po ndodh me zgjedhjet në universitet?

Mynyr Koni, Rektori i Universitetit të Tiranës, ka pushuar nga puna si pedagogë pesë anëtarë të Komisionit Institucional të Zgjedhësve (KIZ), të cilët shpallën hapjen e procedurës për regjistrimin...
Per cfare protestojne shqiptaret? Citizens Channel Artur Nura

Opinion/A nuk jetojmë në një shoqëri para demokratike…?

Ata që kane vendosur, ata që kanë pasur rol në këto zhvillime ndoshta janë vetëm 2 ose 3 persona, ndoshta 4! Kjo skemë vazhdon edhe sot e kësaj dite me të njëjtin karakter, si një film i parë tashmë, por vetëm që artistet që e interpretojnë kanë ndërruar rolet, shkruan Artur Nura.

Vijon beteja për Teatrin Kombëtar – Reagime dhe kundërpërgjigje mes akivistëve, ndërkombëtarëve dhe qeverisë

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) i ka dërguar sot përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtar një letër, ku i ka njohur me zhvillimet më të fundit të zhvilluara në Teatrin...
Ervin Goci , Aksioni civil si pushtet i deleguar - Citizens Channel

Goci: Ky sistem, në këto zgjedhje, ka humbur qytetarin e mesëm

"Nuk ka asnjë ngjarje politike në këto zgjedhje, përveç bojkotit, që gjithsesi nuk është një ngjarje e normalitetit politik të një shoqërie demokratike, ku funksionojnë të gjitha mekanizmat e rregullimit të pushtetit."

Mjekja Davidhi: “Është momenti më i mirë për të qenë altruistë, duke ruajtur veten...

Dr. Dalila Davidhi prej një viti punon si mjeke urgjence në spitalin “Ihsan Çabej”, Lushnje. Është diplomuar dhe licensuar për Mjekësi të Përgjithshme, në Universitetin e Tiranës, pranë Fakultetit...

“Kursimet janë shteruar”, izolimi thellon varfërinë për komunitetit Rom dhe Egjiptian

Anëtarët e komunitetit rom dhe egjiptian në zonën e Selitës, nëpërmjet një videoje të realizuar në formë proteste, kërkojnë nga institucionet shtetërore që të ndërhyjnë dhe t’u japin ndihmesat...

Koronavirusi: Si të shmangim dizinformimin sipas organizatës britanike “Article 19”

Burimi: Article 19 “Article 19“ (organizatë britanike për lirinë e medias dhe të drejtat e njeriut) ka botuar një përmbledhje se si shtetet, mediat dhe kompanitë e rrjeteve sociale mund...

Rezistencë nga studentët dhe padi në gjykatë, Ministria tërheq vendimin për zgjedhjet në universitet

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, njoftoi se zgjedhjet për organet drejtuese në Institucionet e Arsimit të Lartë (IAL) do të shtyhen, deri në momentin kur të...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...