Zonat e gjelbra: Një propozim matematikor për daljen nga izolimi i COVID-19

Nga Miquel Oliu-Barton dhe Bary S. R. Pradelski /The Conversation  Pandemia e COVID-19 e ka vënë botën në provë. Asnjëherë më parë nuk kemi qenë kaq të vetëdijshëm për të...

Artistët e pavarur kërkojnë përfshirjen në ndihmën financiare; “Nuk mund të jetojmë pa punuar”

Artistët e pavarur i kanë drejtuar një letër të hapur Kryeministrit Edi Rama në lidhje me vështirësitë ekonomike që po hasin gjatë periudhës  COVID-19. Në njoftimet e deri tanishme...

Në botë nisin protestat kundër masave “anti-demokratike” për COVID-19

“COVID-19 është një rrezik global jo vetëm ndaj shëndetit publik por edhe ndaj të drejtave të njeriut” kështu shprehet Patrick Gaspard në një analizë mbi mënyrën si pandemia po...

13 organizata dënojnë gjuhën denigruese të Kryeministrit Rama ndaj Romëve

13 organizata të shoqërisë civile, denoncuan gjuhën e Kryeministrit Rama ndaj komunitetit Rom, dhe e kanë ftuar atë që të kërkojë falje publike. Në rrjetet sociale u bënë virale pamje...

“Kriminel sepse i sëmurë”

Ashtu si pritej mazhoranca miratoi sot ndryshimet në Kodin Penal për personat që shkelin karantinën. Surpriza e vetme ishte reflektimi i minutës së fundit mbi vërejtjet e Presidentit Ilir Meta,...

Si gazetarët mund të ulin nivelin e stresit gjatë raportimit të pandemisë nga COVID-19

Burimi: Rowan Philp | Global Investigative Journalism Network Në shikim të parë, historia e COVID-19 ka prekur thellësisht si nivelin profesional ashtu dhe personal të gazetarëve, nga traumat psikologjike dhe...

Covid 19, si të monitorosh ngadalësimin e jetës në mbarë globin

Burimi: Charlotte Godart | Bellingcat Që nga raportimi i rastit të parë në Wuhan në Dhjetor 2019, ky virus është shpërndarë në të gjithë botën dhe aktualisht regjistrohen 1.883.119 të...

31 organizata kundër ndryshimeve në Kodin Penal: “Cenojnë të drejtat dhe liritë themelore të...

Duke përdorur Facebook-un si mjet kryesor për të njoftuar masat e reja që përkojnë me menaxhimin e situatës pas pandemisë, Kryeministri Rama ka bërë me dije se do të...

Koronavirusi, zhvillmet më të rëndësishme në botë dhe rajon

Burimi: The Guardian | Autore: Sarah Marsh  Një përmbledhje e zhvillimeve më të mëdha në shpërthimin e koronavirusit në mbarë botën. Vdekjet në rang botëror nga Covid 19 kalojnë shifrën 83.000 Sipas...

Akademiku Artan Fuga distancohet nga “predikimet” e Akademisë së Shkencave për COVID-19

Akademia e Shkencave e Shqipërisë publikoi dje një vlerësim mbi gjendjen e përhapjes së COVID-19 në Shqipëri si edhe disa parashikime për pikun dhe ecurinë e epidemisë. Akademiku Artan...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...