“Konçensionet e fundit”

0
Në 9 janar të këtij viti Këshilli i Ministrave propozoi një projektligjin "Për disa ndryshime dhe shtesa  në ligjin nr.125/2013 - Për konçensionet dhe partneritetin publik privat". Kjo iniciativë nënkupton...

Për ndryshimet klimatike, imigracionin dhe kërcënimet ndaj demokracisë, anëtarët e Parlamentit të ri të...

0
*Nga The Conversation Bashkimi Europian i ka mbijetuar garës së fundit midis forcave pro-BE dhe atyre anti-BE. Të ndihmuar nga pjesëmarrja e lartë, partitë pro-BE qendrore dhe të majta së bashku...

“Filllimi i mbrapshtë për Akademinë e Shkencave”

0
Në 24 maj Skënder Gjinushi u zgjodh si kryetar i Akademisë së Shkencave me 35 vota pro dhe 5 kundër. Ai ishte kandidati i vetëm për këtë post drejtues....

Çmimet e kripura të “Air Albania”, kompania që marketohet nën logon e “Turkish Airlines”

2
"Rrojnë gjatë gjithë vitit në emigracion, me dëshirën që t'i kalojnë pushimet në Shqipëri dhe pastaj detyrohen të paguajnë bileta që të heqin mendjen e kokës. Air Albania është...

Pse shkenca ka kaq shumë rendësi në fushën e lajmit të rremë dhe të...

0
*Nga Tawana Kupe/ The Conversation Demokracia dhe progresi social vdesin pa njohuri shkencore dhe faktesh. Shkenca dhe faktet janë baza themelore për debatin racional dhe logjik dhe mundësinë e arritjes...

Shfaqja vanitoze që paralajmëron më shumë kulla dhe më pak transparencë

0
Pas përfundimit të festimeve për Ditën e Verës, të shtyra në 17 Mars për shkak të paralajmërimeve për stuhi e shi me gjyma, Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj njoftoi...

Edi Rama shpëtoi “Kino Lumbardhin”, shkatërron Teatrin Kombëtar

0
Ishte viti 2014 kur Edi Rama shprehu mbështetjen për mos shkatërrimin e kinemasë së vjetër Kino Lumbardhi në Prizren duke mbajtur këtë qëndrim: “Kryetarët shkojnë e vijnë, po shkoi...
Në foto, flamuri i Bashkimit Evropian. Burimi: shutterstock.com

9 maj, 68 vite bashkim Evropian

0
Më 9 maj 1950, Robert Schuman u bëri thirrje kombeve të Evropës të bashkoheshin dhe ta bënin të pamundur luftën në kontinentin tonë. 68 vjet më vonë, mesazhi i...

Kur media shkel kufrin mes interesit publik dhe privatësisë

0
Televizionet transmetojnë gjithçka që del përpara objektivit të kamerave dhe celularëve, pa asnjë lloj filtri. Akoma më keq janë faqet online, që jo vetëm publikojnë gjithçka që gjejnë në rrjetet sociale, por shkelin çdo etikë gazetareske.

Kur media shkel kufrin mes interesit publik dhe privatësisë

0
Nga Amarildo Topi/Mediat shqiptare po bëjnë një gabim të madh në kurriz etikës profesionale duke tentuar të konkurojnë shpejtësinë e rrjeteve sociale. Për disa klikime më shumë, publikohet gjithçka që gjendet në rrjetet sociale pa kaluar më parë në filtra profesionalë.

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...