“Bukë dhe cirk”, në universitet diskutohet për fenomenin “Big Brother” dhe shoqërinë e spektaklit

0
"Bukë dhe cirk" është një nga shprehjet lapidare me të cilën drejtuesit e Romës së lashtë i reduktonin nevojat dhe dëshirat e popullit të asaj kohe. “Mjafton t’i japësh bukë...

“Pelegrinazhi rizgjon hekurudhën”, me tren drejt kishës së Shna Ndout

0
“Për te kisha e Shna Ndout? Të nimoftë”, më drejtohet biletashitësja e linjës hekurudhore Shkodër – Laç. Për 13 të marta qytetarët e Shkodrës dhe të krahinave përreth mund të...

Sfidat e botuesve në Panairin e Librit

0
“Vetëm çmimet e produkteve, e lëndëve të para të industrisë tipografike, ku bëhen librat janë rritur nga 60 – 80% “ , - thotë për Citizens Channel botuesi i...

Blog: “Vërejtje mbi vijueshmërinë politike të protestës”

0
Autore: Evi Veliu | Citizens Channel | Tiranë Shqipëria na vjen si realitet nga një histori kryengritjesh – vetë ekzistenca e shtetit tonë na vjen përmes përpjekjes së vazhduar për...

Nis prishja e shtëpive te 5 maji; Banorët në pritje të bonusit të qirasë...

0
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit nisi dje shembjen e godinave të para në lagjen 5 Maji. Nisur nga fatkeqësia natyrore e 26 Nëntorit 2019, kjo zone u përcaktua...

“Teatri si fund i alibisë se drejtësia në këtë vend nuk do të vendoset...

Nga: Gjyljana Bakalli Drejtësia për Teatrin po vendoset. Godinën e shembën, por nuk ia dolën dot që ta fshehin paligjshëmërinë që bënë duke miratuar akte antiligjore. Këtë e vulosi vendimi...

Kantieri i ndërtimit izolon 7 familje në Tiranë, vetëm një metër hapësirë për të...

0
“Ky është abuzim, është shesh publik, këtu rrinin kalamajtë gjithë ditën”, tregon Ylli Abazi, banor në një bllok banesash pranë shkollës Kongresi i Lushnjes në Tiranë. Banesa e tij dhe...

“Rruga Demokracia” një ekspozitë nga “ATA” për problematikat e periferisë

0
Aktivistët e grupit “ATA” hapën sot dyert e ekspozitës “Rruga Demokracia” për qytetarët e zonës së Kamzës dhe jo vetëm. Kjo ekspozitë vjen si një përmbledhje e punës një vjecarë...

Tiranë: Konflikti mes ndërtuesve lë pa shtëpi dhjetëra familje, banorët protestojnë para Bashkisë

0
Dhjetëra banorë që janë në pritje për të hyrë në apartamentet e blera tek një kompleks pallatesh në rrugën “Ndre Mjeda”, protestuan sot përpara Bashkisë së Tiranës. Konflikti personal midis...

20 mijë firma për të kaluar ligjin e referendumeve në Parlament

0
Një grup qytetarësh kanë ndërmarrë që prej dhjetorit një iniciativë vullnetare për mbledhjen e 20 mijë firmave që synojnë propozimin e një ligji të ri për referendumet. Çfarë është referendumi? Referendumi...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe