Citizens Channel Parlamenti i Shqiperise Deputet Edi Rama PS Sali Berisha

Të gënjesh, si “job description” për politikanët shqiptarë!

Nga Ben Andoni/Në një demokraci ku politikanët synojnë për të marrë pushtetin ose për ta mbajtur sa më gjatë atë, një politikani i duhet të gënjejë në mënyrë të vazhdueshme lidhur me qëllimet e tij .

Opinion: Si të mos jetosh, të mos punosh dhe të mos mendosh si në...

0
Autore: Ada Dimo Situata në të cilën ndodhemi, e në të cilën ndodhet e gjithë bota, dikton marrjen e masave, në dukje ekstreme (flasim për kufizimin e lirisë së lëvizjes,...

Video-mesazh për zgjedhjet në Universitet: “Kosh plehrash në vend të kutisë së votimit”

Saga e zgjedhjeve për rektor dhe anëtar senati në universitete publike, të shpallura në kohë pandemie dhe izolimi, ka frymëzuar aktivisten Anila Balla që të realizojë një punim ku...

Kantieri i ndërtimit izolon 7 familje në Tiranë, vetëm një metër hapësirë për të...

0
“Ky është abuzim, është shesh publik, këtu rrinin kalamajtë gjithë ditën”, tregon Ylli Abazi, banor në një bllok banesash pranë shkollës Kongresi i Lushnjes në Tiranë. Banesa e tij dhe...

“Bukë dhe cirk”, në universitet diskutohet për fenomenin “Big Brother” dhe shoqërinë e spektaklit

0
"Bukë dhe cirk" është një nga shprehjet lapidare me të cilën drejtuesit e Romës së lashtë i reduktonin nevojat dhe dëshirat e popullit të asaj kohe. “Mjafton t’i japësh bukë...

Sfidat e botuesve në Panairin e Librit

0
“Vetëm çmimet e produkteve, e lëndëve të para të industrisë tipografike, ku bëhen librat janë rritur nga 60 – 80% “ , - thotë për Citizens Channel botuesi i...

Qytetarët denoncojnë helmimin masiv të kafshëve të rrugës në Gjirokastër

0
Disa qytetarë kanë denoncuar në rrjetet sociale videot e helmimit të kafshëve të rrugës në Gjirokastër. Për ti shpëtuar nga helmimi, Emin Kokalari dhe disa aktivistë të tjerë kanë...

“Rruga Demokracia” një ekspozitë nga “ATA” për problematikat e periferisë

0
Aktivistët e grupit “ATA” hapën sot dyert e ekspozitës “Rruga Demokracia” për qytetarët e zonës së Kamzës dhe jo vetëm. Kjo ekspozitë vjen si një përmbledhje e punës një vjecarë...

Aeroporti i dytë në Novoselë dhe media që fluturon….  

Nga Lutfi Dervishi/Lajmi më i bujshëm dje ishte hapja e aeroportit të “dytë” në Novoselë. I kumtuar nga ministri Gjiknuri lajmi megjithëse u pasqyrua nga media të rëndësishme nuk mori vëmendjen që meriton.

A na e njeh ky vend të drejtën për të jetuar?

Nga Arlinda Gjypi/Në vendet e Evropës sot flitet për inovacionin në shëndetësi dhe arritjen sa më shpejt tek pacienti të këtyre inovacioneve. Ndërkohë në vendin tonë sot diskutojmë se sa miq kemi jashtë shtetit për të na blerë ilaçet, sepse ato që futen në Shqipëri nuk kanë garanci se do të jenë të efektshme.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
635SubscribersSubscribe