“Qyteti pa Barriera”, aksesueshmëria për personat me aftësi të kufizuara

0
Autore: Anjeza Llubani Phd. Cand.* Ndryshimi i perceptimit njerëzor në përdorimin e hapësirës nga të gjithë, do të jetë pika e arritjes së mirëqenies njerëzore. Ne si shoqëri kemi ndërtuar...
Parku Kombetar Divjake-Karavasta. Foto: Amarildo Topi/Citizens Channel

Shënim: “Kur Erjon Braçe dhe qeveria punojnë së bashku për të shkatërruar Zonat e...

0
Nga Artan Rama* Erion Braçe, deputeti socialist i Qarkut të Fierit dhe përfaqësues i banorëve të Divjakës që, prej afro 30 vjetësh, qëndron i ulur në të njëjtën karrige në...

“Star-Arkitektët” që gjetën shesh dhe bënë përshesh

0
Autore: Doriana Musaj* Ishte fillimi i vitit 2016, vetëm pak ditë nga shpallja e Boerit si fitues i tenderit për masterplanin e ri të Tiranës, kur makineritë që presin pemë dhe...

Raporti: “Vala e lartë e emigrimit të shqiptarëve drejt Britanisë i ekspozon ata ndaj...

Raporti i fundit i kryer nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) dhe Kryqi i Kuq Britanik tregon se Shqipëria është kombësia e katërt azilkërkuese në Britani,...

Projektligji për amnistinë fiskale pritet me kundërshtime dhe dyshime për pastrim parash

0
Sot në ambientet e Europe House u mbajt një takim me përfaqësues biznesi, ekspertë ekonomikë, organizata të shoqërisë civile dhe diplomatë të huaj mbi projektligjin për amnistinë fiskale. Projektligji...

Me shezllon tek Ministria e Turizmit, aktivistët nisin peticionin për plazhe publike

Aktivistë të Nismës Thurje hapën sot përballë Ministrisë së Turizmit një çadër plazhi, një shezllon dhe një tabelë që shkruan “Plazh publik”, në shenjë proteste për privatizimin e bregdetit...

Avokatët në grevë kundër hartës së re gjyqësore: “Cenon aksesin e qytetarit”

Dhoma e Avokatëve të Shqipërisë vendosi të mërkurën të bojkotojë pa afat seancat, në shenjë protesta ndaj hartës së re gjyqësore. Harta e re gjyqësore e propozuar nga Këshilli i...

Kronika e “Vjosës Park Kombëtar”, 10 vite aktivizëm dhe beteja gjyqësore

Qeveria shqiptare dhe kompania amerikane “Patagonia” nënshkruan dje një marrëveshje për krijimin e Parkut Kombëtar të Lumit të Egër të Vjosës. Ministrja e Mjedisit Mirela Kumbaro deklaroi se parku...

Thirrje për protestë kundër rritjes së çmimeve të shportës dhe naftës

0
Çmimi i naftës arriti sërish shifrën 258 lekë, pas vendimit të Bordit të Transparencës, duke u kthyer kështu pas në mars ku qytetarët mbushën rrugët për të protestuar dhe...

Vendimi i Bordit të Transparencës rrit çmimin e naftës në 258 lekë

Bordi i Transparencës me një vendim të fundit të ditës së sotme ka vendosur që çmimi i naftës të jetë 258 lekë për litër.  Ky vendim regjistron kështu nivelin më...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe