Ermal Hasimja Citizens Chanel Zgjedhje 2017

Hasimja: Vota e 25 qershorit? Mendoja se nuk ishim kaq rëndë si popull

Në një intervistë për Citizens Channel, politologu Ermal Hasimja, është krejt i ashpër kur thotë se shqiptarët më së shumti votuan për një vend pune, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e nxorrën në shitje votën dhe dallimin mes Rilindjes dhe Republikës së Re e bëri 50 mijë lekëshi.
Dritan Sakuta. Citizens Channel

Fuqia e pafuqishme e rinisë shqiptare

Nga Dritan Sakuta / Rinia ka energji dhe vullnet që çdo brez tjetër do e kishte zili, prandaj edhe politika është e interesuar ta kontrollojë. Sepse nëse nuk vihet nën fre atëhere mund të sjellë ndryshime që nuk do t’i leverdisnin askujt, duke filluar që nga presidenti i ri e deri tek ai furrxhiu poshtë shtëpisë që ndryshon çmimet sipas humorit të tij.
Citizens Channel Parlamenti i Shqiperise Deputet Edi Rama PS Sali Berisha

Të gënjesh, si “job description” për politikanët shqiptarë!

Nga Ben Andoni/Në një demokraci ku politikanët synojnë për të marrë pushtetin ose për ta mbajtur sa më gjatë atë, një politikani i duhet të gënjejë në mënyrë të vazhdueshme lidhur me qëllimet e tij .

A na e njeh ky vend të drejtën për të jetuar?

Nga Arlinda Gjypi/Në vendet e Evropës sot flitet për inovacionin në shëndetësi dhe arritjen sa më shpejt tek pacienti të këtyre inovacioneve. Ndërkohë në vendin tonë sot diskutojmë se sa miq kemi jashtë shtetit për të na blerë ilaçet, sepse ato që futen në Shqipëri nuk kanë garanci se do të jenë të efektshme.

Intervista/ Themeluesja e faqes Lolita: Në Shqipëri ka vetëm liri gënjeshtrash dhe shpifjesh

A është media e vetmja formë për t’u shprehur? Dritan Sakuta ka biseduar me themeluesen e Lolitës, faqes në Facebook që thumbon politikanët shqiptarë dhe guxon të thotë vërteta që nuk publikohen në mediat tradicionale.

Aeroporti i dytë në Novoselë dhe media që fluturon….  

Nga Lutfi Dervishi/Lajmi më i bujshëm dje ishte hapja e aeroportit të “dytë” në Novoselë. I kumtuar nga ministri Gjiknuri lajmi megjithëse u pasqyrua nga media të rëndësishme nuk mori vëmendjen që meriton.
Dritan Sakuta. Citizens Channel

Mirë se erdhe në xhunglën Shqipëri!

0
Nga Dritan Sakuta/Në Shqipëri kujdesemi që ndarja sipas njerëzve që bëjmë, të jetë përçmuese deri në atë pikë sa t’ju bëjmë keq e ata të mos ndihen më pjesë e shoqërisë.
Citizens Channel. Handmade Denajda

Handmade Denajda/Kur Instagrami gjeneron jo vetëm ‘likes’, por edhe të ardhura

0
Pjesa më e madhe e të rinjve përdorin rrjetin social Instagram për të postuar fotografi e video apo për të parë ç’kanë postuar miqtë e tyre, por ky nuk është rasti i Denajda Çangut. Studentja e financës nuk gjeneron vetëm like nga Instagrami, por edhe të ardhura.
Ervin Goci , Aksioni civil si pushtet i deleguar - Citizens Channel

A është Facebook një media?

Nga Ervin Goci/Kur përdoruesit i marrin lajmet nga Facebook, ata kanë tendencën ta përhapin lajmin duke e shpërndarë, por nuk arrijnë dot të kujtojnë burimin e lajmit, ndërkohë që e kundërta ndodh kur lajmet konsumohen direkt nga faqet online të mediave. Ky fenomen duket se çon në bjerrjen e vlerës së lajmit, pasi gjithmonë e më tepër vetë lajmi i largohet burimit të tij.
Per cfare protestojne shqiptaret? Citizens Channel Artur Nura

Opinion/A nuk jetojmë në një shoqëri para demokratike…?

Ata që kane vendosur, ata që kanë pasur rol në këto zhvillime ndoshta janë vetëm 2 ose 3 persona, ndoshta 4! Kjo skemë vazhdon edhe sot e kësaj dite me të njëjtin karakter, si një film i parë tashmë, por vetëm që artistet që e interpretojnë kanë ndërruar rolet, shkruan Artur Nura.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe