Ervin Goci , Aksioni civil si pushtet i deleguar - Citizens Channel

A është Facebook një media?

Nga Ervin Goci/Kur përdoruesit i marrin lajmet nga Facebook, ata kanë tendencën ta përhapin lajmin duke e shpërndarë, por nuk arrijnë dot të kujtojnë burimin e lajmit, ndërkohë që e kundërta ndodh kur lajmet konsumohen direkt nga faqet online të mediave. Ky fenomen duket se çon në bjerrjen e vlerës së lajmit, pasi gjithmonë e më tepër vetë lajmi i largohet burimit të tij.
Per cfare protestojne shqiptaret? Citizens Channel Artur Nura

Opinion/A nuk jetojmë në një shoqëri para demokratike…?

Ata që kane vendosur, ata që kanë pasur rol në këto zhvillime ndoshta janë vetëm 2 ose 3 persona, ndoshta 4! Kjo skemë vazhdon edhe sot e kësaj dite me të njëjtin karakter, si një film i parë tashmë, por vetëm që artistet që e interpretojnë kanë ndërruar rolet, shkruan Artur Nura.

8 Mars (jo)televiziv

Shqipëria ka plot gra inteligjente, që me formimin dhe përvojën e tyre mund të japin mendim të argumentuar, por nuk duken gjëkundi, shkruan Fiona Kopali.
Letër nga Shqipëria, Perse dua të largohem Alan Andoni Emigracion

Letër nga Shqipëria: Përse dua të largohem

Fakti që kaq shumë prej nesh duan të largohen, mund të tregojë se ne duam ndërhyrjen e kodit moral të të huajit në sovranitetin tonë. Dhe meqë komuniteti ndërkombëtar nuk vjen te ne, do të përpiqem të shkoj unë tek ai.

Lex Ferenda shpjegon ndryshimet që pëson pushteti gjyqësor pas reformës në drejtësi

0
Reforma në drejtësi është një ndër fjalët që shqiptarët kanë dëgjuar më së shumti në media në dy vitet e fundit, por duke qenë se çdo debat për këtë temë politizohet, se çfarë do të ndryshojë vërtet ka shumë pak informacion. Organizata e juristëve të rinj Lex Ferenda shpjegon të gjitha ndryshimet.

Tirana nën magjinë e bardhë

0
Pas 32 vitesh Tirana është zbardhur nga reshjet e dendura të dëborës që ranë mbrëmjen e 11 janarit. Citizens Channel sjell një galeri me fotografi me këtë fenomen natyror të rrallë për Tiranën.

EU Policy Hub iu shpjegon Europën

0
Gjuha e përdorur në media kur flitet për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, është teknike dhe e vështirë për tu kuptuar nga qytetarët. Për të shpjeguar më qartë këtë proces EU Policy Hub ka botuar Manualin për Qytetarët.

Gripi dhe e ftohta i vënë drynin shkollave

0
Shtimi i rasteve të personave të prekur nga gripi në të gjithë vendin ka detyruar Ministrinë e Shëndetësisë të marrë vendim për mbajtjen mbylluar të shkollave edhe javën e ardhshme.

Tirana nën magjinë e dritave

Makina në çdo pëllëmbë, kantiere ndërtimi, smog e trotuaret plot me njerëz. Kjo është pamja e Tiranës gjatë ditës, por gjatë natës ajo merr një tjetër shkëlqim.

Të rinjtë e arsimuar, me sytë përtej kufijve

0
Përse të rinjtë duan të largohen nga Shqipëria? Citizens Channel ka biseduar me disa studentë që jetojne në kryeqytet, të cilët të ardhmen e tyre e shohin në Gjermani.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
630SubscribersSubscribe