“Pesë histori nga 5 Maji”

0
Ledion Mziu tentoi të mbrojë sot me trup shtëpinë e tij në zonën e 5 Majit. Ai u ngjit në çati, teksa shtëpia përballë shembej nga ekskavatorët. Nuk vonuan...

Trashëgimi e rrënuar: Banesat monumentale mbeten peng i restaurimeve

0
Shqipëria numëron rreth 1300 banesa të shpallura monumente kulture, por pjesa më e madhe e tyre janë lënë në mëshirë të fatit dhe projektet e restaurimit kanë mbetur në...

Blog: “Vërejtje mbi vijueshmërinë politike të protestës”

0
Autore: Evi Veliu | Citizens Channel | Tiranë Shqipëria na vjen si realitet nga një histori kryengritjesh – vetë ekzistenca e shtetit tonë na vjen përmes përpjekjes së vazhduar për...

Nis prishja e shtëpive te 5 maji; Banorët në pritje të bonusit të qirasë...

0
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit nisi dje shembjen e godinave të para në lagjen 5 Maji. Nisur nga fatkeqësia natyrore e 26 Nëntorit 2019, kjo zone u përcaktua...

Aktivistja afgane për të drejtat e grave: Talebanët “do të vijnë dhe do të...

0
Ndërsa talebanët po fitojnë shpejt në Afganistan, gratë në vend janë të shqetësuara për të ardhmen e tyre. Një aktiviste afgane për të drejtat e grave tha për Deutsche...

Prej katër ditësh varianti Delta në Shqipëri; Ekspertët: “Në vjeshtë pritet rritja e rasteve”

0
Varianti Delta u konfirmua zyrtarisht në Shqipëri më 25 korrik, nga prezenca e këtij virusi në kampionet e dërguara në Institutin e Virologjisë – Charite në Berlin të Gjermanisë. “Varianti...

Gjykata e Lartë pezullon punimet dhe kontratën e koncesionit për ndërtimin e hidrocentraleve në...

Gjykata e Lartë vendosi pezullimin e punimeve për dy hidrocentralet “HEC Çerem” dhe “HEC Dragobia” në luginën e Valbonës, duke pranuar kështu padinë e 27 banorëve të Bashkisë Tropojë...

“Teatri si fund i alibisë se drejtësia në këtë vend nuk do të vendoset...

Nga: Gjyljana Bakalli Drejtësia për Teatrin po vendoset. Godinën e shembën, por nuk ia dolën dot që ta fshehin paligjshëmërinë që bënë duke miratuar akte antiligjore. Këtë e vulosi vendimi...

Kantieri i ndërtimit izolon 7 familje në Tiranë, vetëm një metër hapësirë për të...

0
“Ky është abuzim, është shesh publik, këtu rrinin kalamajtë gjithë ditën”, tregon Ylli Abazi, banor në një bllok banesash pranë shkollës Kongresi i Lushnjes në Tiranë. Banesa e tij dhe...

Shkencëtarë nga Evropa dhe Shqipëria bashkohen sërish për Vjosën

Tabela “Jo HEC-e në Shushicë”, e pozicionuar në një ndërtesë në dukje e braktisur, anës rrugës në fshatin Brataj, shërbeu edhe si paraprirëse e aktivitetit të plot 30 shkencëtarëve...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe