Raporti Amnesty International përsërit klimën e vështirë për të drejtat e njeriut në Shqipëri

Raporti i Amnesty International për vitin 2020-2021 dokumenton situatën e të drejtave të njeriut në 149 shtete, përfshirë edhe Shqipërinë. Ata kanë marrë në shqyrtim një serë fushash që lidhen...

506 mijë shqiptarëve iu vidhen të dhënat në Facebook

0
Të Shtunën u bënë publike  të dhënat e vjedhura  të 533 milionë përdoruesve të rrjetit social Facebook, ku mbi 506 mijë prej tyre janë nga Shqipëria. Të dhënat e publikuara...

Unioni i Sindikatave Evropiane të Kontrollorëve bën thirrje të ndalohen sulmet ndaj punonjësve të...

0
Për situatën në të cilën ndodhen sot kontrollorët e trafikut ajror në Shqipëri ka reaguar edhe Unioni i Sindikatave Evropiane të kontrollorëve të Trafikut Ajror. "Në Shqipëri, pesë kontrollorë të...

Mbyllja e aeroportit, politika i përgjigjet grevës me akuza për sabotim dhe ndjekje penale

0
Të gjitha fluturimet në aeroportin e Rinasit janë bllokuar, deri të enjten në orën 10:00. Bllokimi vjen pas dështimit të negociatave mes Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë me kompaninë “Albcontrol”,...

Policia e Bulqizës gjobit me 50 milion lekë kandidatin e pavarur Elton Debreshi

0
Komisariati i Policisë së Bulqizës ka dënuar me gjobë prej 50 milion lekësh të vjetra kandidatin e pavarur të qarkut të Dibrës, Elton Debreshin. Kjo masë dënimi është marrë nga...

“Vrarë nga Bashkia”; kafshëdashësit denoncojnë keqtrajtimin e qenve endacakë në Tiranë

0
Dhjetëra kafshëdashës, të shoqëruar me qenushët e tyre, protestuan sot para Bashkisë Tiranë dhe kërkuan të ndalohet rrëmbimi dhe vrasja e kafshëve të rrugës në Klinikën Veterinare të Tiranës. Kjo...

Ekspozita “Synime” shpalos përmes artit marrëdhënien e grave me publiken dhe privaten

Sot është dita e fundit e ekspozitës “Synime”, e cila sjell dhjetëra vepra nga artiste gra të Shqipërisë dhe Kosovës të periudhave të ndryshme kohore. Pas një muaji në Galerinë...

Të drejtat e njeriut në Shqipëri nën lupën e DASH

0
Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka publikuar së fundmi raportin "Mbi praktikat e të drejtave të njeriut” për vitin 2020 për Shqipërinë. Në këtë raport analizohen të gjitha fushat...

Raporti i PE për Shqipërinë: Liria e shprehjes dhe e tubimit mbeten ndër problematikat...

Javën e shkuar, Parlamenti Evropian (PE) ka miratuar me 581 vota pro dhe 61 rezolutën e raportit të Komisionit për Shqipërinë ku artikulohen një sërë vërejtjesh në fusha si:...

Protesta ndërsa Turqia tërhiqet nga traktati për të mbrojtur gratë

Burimi: The Guardian | Beril Eski Mijëra qytetarë protestuan në Turqi të shtunën, duke bërë thirrje që Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të kthejë vendimin e tij për t'u tërhequr nga traktati...

RRJETET SOCIALE

8,947FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
154SubscribersSubscribe