776 shkencëtarë bashkohen kundër digave në lumin Vjosa

0
Ditën e shtunë u mbajt konferenca për shtyp "Komuniteti shkencor shqiptar dhe ndërkombëtar kundër ndërtimit të hidrocentraleve në lumin Vjosa", ku shkencëtarët shqiptarë e të huaj kundërshtuan edhe një...

Asambletë Universitare njoftojnë fillimin e grevës së pedagogëve

0
Asambleja e Personelit Akademik të Fakultetit të Shkencave Sociale (FSHS) ka vendosur sot të nisë grevën e pedagogëve. Ky vendim vjen pas skadimit të afatit një javor vendosur qeverisë...
Bora Mema, Levizja per Univeristetin. Citizens Channel

Studentët e dënuar: Jemi të pafajshëm, do të apelojmë vendimin (Video)

0
Nën akuzën e goditjes për shkak të detyrës dhe kundërshtimit të forcave të rendit, Gjykata e Tiranës të hënën më 20 mars, dënoi me 2 muaj burg tetë studentë të cilët më 2 nëntor 2015 goditën me vezë kryeministrin Edi Rama.

Njeriu mesatar në Evropë humb dy vjet të jetës së tij për shkak të...

0
Nga Zow Schlanger/Weforum.org Sipas një raporti të botuar në gazetën “European Heart “ne 12 mars, njeriu mesatar që jeton në Europë humb dy vite të jetës së tij për shkak...

Gjykata legjitimon ndërtimin e HEC-ve në Valbonë

1
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Tiranë ka legjitimuar ndërtimin e HEC-ve në Valbonë. Pas një beteje ligjore disa mujore, paraditen e kësaj të premteje gjykata vendosi pro...
Femije duke lypyr ne rruget e Tiranes.

Sokol, rritu e mos lejo të të përdorin!

0
Pjesëmarrja masive e qytetarëve në protestën e së shtunës tregoi edhe njëherë fuqinë e turmave. Por nëse kjo fuqi përdoret thjesht për t’i dhuruar frerët e pushtetit partisë së radhës, qytetarët do të mbeten viktima të fuqisë së tyre.

APP njofton për shmangien e procedurave “me negociim”

0
Agjencia e Prokurimit Publik (APP) në një njoftim të fundit udhëzon të gjithë autoritetet kontraktuese që të minimizojnë dhe të shmangin kontratat e lidhura nëpërmjet mënyrës "me negociim, pa...

Dëmshpërblimi në rast aksidentesh, projektligji i ri favorizon kompanitë e sigurimit

0
Një projektligj i ri që pritet të hyjë në fuqi së shpejti, do të ulë ndjeshëm kostot e dëmshpërblimit për të dëmtuarit dhe për familjarët e viktimave të aksidenteve rrugore.

Ditari i një qyteti të shkatërruar nga tërmeti, banorët e Durrësit ende në udhëkryq

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Ora 03.54, e martë, 26 nëntor… Durrësi përjeton 30 sekondat e tij të tmerrit. Pallate dhe hotele të shembura sikur të ishin kala rëre, njerëz...

7 Organizata Ndërkombëtare të Lirisë së Medias mbërrijnë në Tiranë për të diskutuar për...

0
Nga 18-21 qershor, një koalicion prej shtatë organizatash ndërkombëtare të lirisë së shtypit do të kryejnë një mision të përbashkët advokimi në Shqipëri, duke u fokusuar në përmirësimin e...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...