Punonjësit e naftës humbin vendin e punës; protestojnë pranë kompanisë Albpetrol

0
Më shumë se 250 punëtorë të kompanisë Albpetrol kanë protestuar pranë ambjenteve të godinës së kompanisë për shkak të shkurtimit të vendeve të punës dhe ulje të pagave. Sipas punonjësve...

Strehimi për jetimët në Shkodër mbetet peng i burokracive

0
Autore: Anila Dushi | Citizens Channel | Shkodër Në Shkodër ka disa institucione që trajtojnë jetimët nisur nga Shtëpia Foshnjore, ajo parashkollore dhe shkollore. Por pasi mbushin moshën 18 vjeç e...

Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për vrasje të kafshëve të rrugës gjatë pandemisë

0
Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për dhunë të shtuar ndaj kafshëve të rrugës gjatë pandemisë, teksa shprehen se asnjë politikë nuk është ndërmarrë nga ata për të adresuar nevojat e...

1 Maji i gjen punëtorët edhe më të shtypur

0
Në ditën ndërkombëtare të punëtorëve, Organizata Politike (OP) ka mbajtur një aktivitet simbolik tek sheshi “Partizani i Panjohur”, ku ka denoncuar mungesën e politikave mbështetëse në mbrojtjen e të...

HIV/AIDS; Leja e lëvizjes për marrjen e mjekimeve vjen me koston e thyerjes së...

0
Denisi* udhëtoi drejt Tiranës në ditët e para të pandimisë. Masat e rrepta që lidhen me lëvizshmërinë dhe aktivitetin ekonomik ende nuk ishin në fuqi, kështu që mori lehtësisht...

Koronavirusi mund të kthehet në një katastrofë për gratë në të gjithë botën

0
Burimi: Vice News/ Autori: Tim Hume Një raport i publikuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara parashikon një rritje të dhunës ndaj grave, shtatzënive të padëshiruara apo martesave të fëmijëve. Pandemia...

“Të varfër dhe të harruar” punonjësit informal mbijetojnë prej 6 javësh pa asnjë ndihmë

0
Ndihma financiare nga qeveritë për të punësuarit në informalitet është jetësore, pohoi Guy Ryder, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Kombet e Bashkuara. Ryden shpjegon se duhet...

Artistët e pavarur kërkojnë përfshirjen në ndihmën financiare; “Nuk mund të jetojmë pa punuar”

0
Artistët e pavarur i kanë drejtuar një letër të hapur Kryeministrit Edi Rama në lidhje me vështirësitë ekonomike që po hasin gjatë periudhës  COVID-19. Në njoftimet e deri tanishme...

Koronavirusi “mbyll” brenda një shtëpie viktimat e dhunës në familje dhe agresorët

0
“Botërisht, një në tre gra ka përjetuar dhunë fizike/seksuale nga një partner intim dhe dhunë seksuale nga persona të tjerë gjatë jetës së tyre. Dhuna kundrejt grave ka tendencë...

“Ultimatum në kohë pandemie” IKMT kërkon prishjen e tregut të rrobave të përdorura në...

0
Banorët e Komunitetit Rom dhe Egjiptian në zonën e Selitës, në Tiranë, janë gjendur sot përballë Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit (IKMT), të cilët u kanë vënë ultimatum...

RRJETET SOCIALE

6,614FansaPëlqeje
799NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Mbështetur nga: Women Deliver Small Grants 2020, si pjesë e programit për liderët e rinj. Kohëzgjatja: Mars 2020 –...

Mat: Pandemia ndalon protestat dhe i jep hov punimeve për HEC-et në Parkun Kombëtar

0
Një vendim i Këshillit Kombëtar të Territorit në 3 tetor 2018, i hapi rrugën ndërtimit të HEC-it Sekë dhe Zais mbi lumenjtë Flim dhe...

Gjobat ndaj Ora News raportohen në platformën e lirisë së medias në Këshillin e...

0
Gjobat dhe urdhëri i Inspektoratit Shëndetësor për mbylljen e televizionit Ora News janë kategorizuar nga Këshilli i Evropës (KE) si “veprime që cenojnë lirinë...