Paketa e rezistencës sociale, kush përfiton e kush mbetet jashtë?

0
Qeveria shqiptare prezantoi dje paketën e re të rezistencës sociale si përgjigje ndaj krizës globale energjetike dhe ndikimit të luftës në Ukrainë. Përmes një konference për shtyp, Kryeministri Rama bashkë...

Dokumentari “Fluturat” rrëfen historitë e grave në kampet e internimit

0
“Ndjej shumë dhembje, ndjej shumë urrejtje për komunizmin dhe sot që është 30 e ca vjet demokraci ne dukemi sikur jemi si një gur shahu, akoma se gjejmë vendin...

Tiranë: “Pallatet që notojnë mbi ujërat e zeza”

0
Banesat e 150 familjeve në Varrin e Bamit, “notojnë” mbi ujërat e zeza. Ky bllok pallatesh në rrugën Stafanaq Pollo në Tiranë, u ndërtuan në vitet 70’ me strehime...

Parku Rinia ”amortizohet” vetëm dy vite pas inaugurimit

0
Vetëm dy vite nga rikonstruksioni, i cili i kushtoi taksapaguesve rreth 1 miliardë lekë, Parku Rinia duket se është amortizuar sërish. Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit ka çelur një...

Si të (mbi)jetosh në Tiranë? Familjet, studentët dhe pensionistët përballë kostove të shtuara të...

0
Cilësia e jetesës në Tiranë është përkeqësuar, referuar të dhënave të platformës Numbeo, ku Tirana renditet në vendin e 232 nga 254 qytete në total. Numbeo mat cilësinë e jetesës...

“Vrapo për autobusin e fundit të Saukut”

0
Një grup të rinjsh kanë krijuar nismën “Vrapo të kapësh autobusin e fundit të Saukut”, nisur nga problematikat ekzistuese që kjo linjë e transportit publik qytetas ka. Klaudia Gjoka, banore...

Raporti: “Vala e lartë e emigrimit të shqiptarëve drejt Britanisë i ekspozon ata ndaj...

0
Raporti i fundit i kryer nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) dhe Kryqi i Kuq Britanik tregon se Shqipëria është kombësia e katërt azilkërkuese në Britani,...

Raporti i OKB-së: 32% e popullsisë shqiptare vuan nga pamjaftueshmëria ushqimore

0
32% e popullsisë së Shqipërisë vuan nga pamjaftueshëmria ushqimore, sipas raportit të fundit të OKB-së. Programi Botëror i Ushqimit në Kombet e Bashkuara (FAO) tregon se në periudhën 2019-2021 rreth...

“Si të mbijetojmë?”, edicioni i 21 i Dokufest

0
Në Prizren po mbahet edicioni i 21 i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, i njohur ndryshe si Dokufest. Këtë vit kanë konkurruar rreth 3 mijë filma nga...

Aktivistët marshojnë në bregdet për të kërkuar plazh 100% publik

0
Aktivistët e Nismës “Thurje” marshuan me parullën “Plazh 100% publik” në zonën e Golemit në Durrës. Ata nuk e pranojnë VKM-në ekzistuese, ku përcaktohet se ndarja e plazhit privat/publik...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe