Greva e minatorëve të Bulqizës hyn në ditën e tetë

0
Shqipëria është duke kaluar ditë të vështira nga ngjarja e rëndë që ndodhi më 26 nëntor, ku si pasojë e tërmetit humbën jetën 51 persona dhe u lënduan qindra...

Telekomunikacioni: Sfidat e punëtorëve në një sektor që po ndryshon

0
Sindikata e Postë-Telekomit Shqiptar me mbështetjen e fondacionit Friedrich Ebert zhvilloi sot konferencën "Zhvillimet globale në sektorin e telekomunikacionit dhe sfidat për Shqipërinë". Risitë dhe ndryshimet e shpejta që po...

Shkodër, dëmshpërblimet për përmbytjet mbeten peng i burokracive mes Bashkisë dhe Prefekturës

0
Muaji Mars shënoi një tjetër përmbytje për banorët e zonës së nën - Shkodrës. Uji dëmtoi banesat, bagëtitë dhe kulturat bujqësore në periudhën e fillimit të pranverës, kohë kur...

Personat me aftësi të kufizuara, të dënuar nga infrastruktura diskriminuese

0
Në Shqipëri ka rreth 164 mijë persona me aftësi të kufizuara, por ata i shohim shumë pak ne jetën e përditshme për shkak të infrastrukturës diskriminuese.

Ajri i ndotur është duke dëmtuar trurin e fëmijëve

0
  Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se pothuajse 700.000 fëmijë  nën 5 vjeç vdesin çdo vit nga ndotja e ajrit. Miliona të tjerë dënohen më sëmundje për jetë për...

‘Të burgosur’ dhe të diskriminuar, jeta e personave me aftësi të kufizuara në Fier

0
Nga Gëzim Hoxha/ Luftë me sëmundjet, diskriminim nga shoqëria, shërbime që mungojnë dhe papunësia, këto janë ‘buka’ e përditëshme e mijra personave me aftësi të kufizuara në Shqipëri. Citizens Channel sjell disa momente nga jeta e tyre e vështirë në qytetin e Fierit.

Asambletë Universitare njoftojnë fillimin e grevës së pedagogëve

0
Asambleja e Personelit Akademik të Fakultetit të Shkencave Sociale (FSHS) ka vendosur sot të nisë grevën e pedagogëve. Ky vendim vjen pas skadimit të afatit një javor vendosur qeverisë...
Nënë e bir duke lypur në qendër të Shkodrës. Foto: Elvis Nabolli Citizens Channel

Shteti i pafuqishëm për të larguar fëmijët e varfër nga rruga

0
Të zbathur, të veshur keq dhe me dorën shtrirë, herë duke lëshuar nën zë një lutje, e herë pa fjalë të zënë rrugën të bindur se ti e di se ç’po kërkojnë… Është kjo panorama e qendrës së qytetit të Shkodrës.

“Lufta”për mbetjet e Tiranës

1
Mbetjet plastike dhe ato metalike në kazanët e mbeturinave janë burimi i vetëm i të ardhurave për mijra njerëz të varfër dhe të papaunë në Tiranë. Por pas vendimit të Bashkisë për të diferencuar mbetjet, këta të fundit janë duke u përballur me policinë bashkiake.

Ka ndodhur këtu: Të rindërtosh jetën pas 10 viteve dhune

0
4411 raste të dhunës në familje të evidentuara nga Policia e Shtetit kishte në Shqipëri gjatë vitit 2018, nga to 3690 ishin gra dhe vajza duke përbërë 73.4% të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe