Shkodër, dëmshpërblimet për përmbytjet mbeten peng i burokracive mes Bashkisë dhe Prefekturës

0
Muaji Mars shënoi një tjetër përmbytje për banorët e zonës së nën - Shkodrës. Uji dëmtoi banesat, bagëtitë dhe kulturat bujqësore në periudhën e fillimit të pranverës, kohë kur...

Raporti: Instituti i Ekonomisë për Paqen tregon sa harxhon Shqipëria për dhunën

0
Në Shqipëri kostoja e dhunës është 3.8 % e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Ky raport vjen nga Instituti për Ekonominë dhe Paqen. Kostoja përkthehet në 315 ddollarë për person....

Mallkimi i Bulqizës

0
Bulqiza sërish u mbulua me mantelin e zi të vdekjes. Një 22 – vjeçar, në lule të rinisë humbi jetën teksa punonte në një nga galeritë e Minierës së...
Nënë e bir duke lypur në qendër të Shkodrës. Foto: Elvis Nabolli Citizens Channel

Shteti i pafuqishëm për të larguar fëmijët e varfër nga rruga

0
Të zbathur, të veshur keq dhe me dorën shtrirë, herë duke lëshuar nën zë një lutje, e herë pa fjalë të zënë rrugën të bindur se ti e di se ç’po kërkojnë… Është kjo panorama e qendrës së qytetit të Shkodrës.

‘Të burgosur’ dhe të diskriminuar, jeta e personave me aftësi të kufizuara në Fier

0
Nga Gëzim Hoxha/ Luftë me sëmundjet, diskriminim nga shoqëria, shërbime që mungojnë dhe papunësia, këto janë ‘buka’ e përditëshme e mijra personave me aftësi të kufizuara në Shqipëri. Citizens Channel sjell disa momente nga jeta e tyre e vështirë në qytetin e Fierit.
Tamam Albania. Citizens Channel

Të rinjtë ‘Tamam’

0
E shtuna dhe e diela për shumë të rinj kryeqytetas do të thotë pushim, udhëtime, aktivitete sportive ose party, pra mbi të gjitha dëfrimi i vetes. Por ka edhe nga ata të rinj që ndihen të plotësuar kur fundjavat e tyre ua dhurojnë të tjerëve, fëmijëve nga zona të varfra.
Qendra e Hemofilise në QSUT. Citizens Channel

Hemofilikët, pesë muaj pa ‘faktorin e jetës’

1
Hemofilikët vuajnë nga mungesa e ilaçeve të rimbursuara. Ndërkohë shtohen rastet e fëmijëve hemofil, si pasojë e neglizhencës së prindërve për të bërë analizat në fazat e para të shtatzanisë

Personat me aftësi të kufizuara, të dënuar nga infrastruktura diskriminuese

0
Në Shqipëri ka rreth 164 mijë persona me aftësi të kufizuara, por ata i shohim shumë pak ne jetën e përditshme për shkak të infrastrukturës diskriminuese.
Femije duke lypyr ne rruget e Tiranes.

Sokol, rritu e mos lejo të të përdorin!

0
Pjesëmarrja masive e qytetarëve në protestën e së shtunës tregoi edhe njëherë fuqinë e turmave. Por nëse kjo fuqi përdoret thjesht për t’i dhuruar frerët e pushtetit partisë së radhës, qytetarët do të mbeten viktima të fuqisë së tyre.

“Mjerimi s’don mshirë. Por don vetëm të drejt”

0
Në këto temperatura të ulëta dimri askush nuk do të do të kalonte natën jashtë, por ka nga ata janë të detyruar sepse nuk kanë një çati mbi kokë. Citizens Channel sjell historitë e dy prej tyre.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe