“Trafikuar nga dikush që njoh”, 84% e viktimave trafikohen nga persona të afërt

0
84 për qind e të mbijetuarve nga trafikimi janë trafikuar nga dikush që ishte shumë i afërt me ta, ky është një ndër rezultatet e studimit “Trafikuar nga dikush...

Shtetet e Ballkanit Perëndimor vijojnë të shërbejnë si rrugë tranzit drejt Bashkimit Evropian për...

0
Shtetet e Ballkanit Perëndimor vijojnë të shërbejnë si rrugë tranzit drejt Bashkimit Evropian për emigrantët ilegalë Raporti i Shengen Visa tregon se në gjashtë muajt e fundit të këtij viti...

Avokatët protestojnë para KLGJ-së kundër hartës së re gjyqësore

0
Avokatë nga i gjithë vendi, protestuan sot përpara Këshillit të Lartë Gjyqësor në kundërshtim të hartës së re gjyqësore. Protesta erdhi pas grevave të vazhdueshme që nisën në 14...

“Bosnja ndalon ndërtimin e hidrocentraleve të vegjël, po Shqipëria?”

0
Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës vendosi të ndalojë ligjërisht ndërtimin e hidrocentraleve të vegjël nën 10 megavat, pasi ndikojnë negativisht në mjedis. Ligji kaloi me 33 vota pro, një...

Raporti: Të moshuarit lihen në harresë, vetëm 1.6% marrin shërbime sociale

0
Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) në një raport të fundit të publikuar për Shqipërinë, thekson se në 20-vjeçarin e fundit, mosha e personave mbi 65 vjeç është rritur 2.3...

“Ne jemi familje”; Marshimi i Krenarisë LGBTI+ në Tiranë

0
Qindra anëtarë të komunitetit LGBTI+, aktivistë e mbështetës mbushën sot sheshin “Nënë Tereza” në marshimin festiv të Krenarisë. Slogani “Ne jemi familje”, i përzgjedhur për këtë vit, bashkoi të gjithë...

Raporti i Komisionit Evropian ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë

0
Një tjetër raport parashikon rënie të rritjes ekonomike të Shqipërisë. Komisioni Evropian e ka ndryshuar projeksionin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2.7%, nga 3.7% që ishte në raportin...

Prill: Shënohet rritja më e lartë e çmimeve që nga 2002, inflacioni arrin në...

0
Muaji prill ka shënuar një tjetër rekord në rritjen e çmimeve të shportës. Familjet shqiptare në muajin prill kanë blerë produktet ushqimore dhe kanë paguar më shumë për shërbime...

Lulishtja “Çajupi”, rikonstruksioni me stola dhe rrugë betoni lë të pakënaqur frekuentuesit

0
“Lulishtja Çajupi”, e ndërtuar në vitet 1955-1960, bashkë me bllokun e pallateve “1 Maji” në Tiranë është një ndër të paktat hapësira çlodhëse për të moshuarit. Një grumbull tryezash...

Gjykata konstaton se mungesa e ilaçeve në QSUT diskriminon fëmijët me leuçemi

0
Në muajin prill të vitit 2020, i mituri F.R u diagnostikua me leuçemi akute. Një javë më pas, ai u shtrua në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” (QSUT). Në kushtet...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe