Ekspozitë fotografike #999 portretizime shqiptare nga David Hardy

0
Dje, në ambientet e “Europe House” u çel ekspozita fotografike #999 Portretizime Shqiptare nga fotoreporteri David Hardy. Projekti fotografik është një nismë që synon të realizojë një seri gjithëpërfshirëse portretesh...

Raporti: Në politikën Shqiptare roli i grave mbetet i zbehtë

0
Raporti “Të Drejtat e Grave në Ballkanin Perëndimor” ka analizuar situatën e grave në Shqipëri dhe vendet e tjera të Ballkanit, gjatë viteve 2020 – 2022. Raporti trajton çështje...

8 Mars ka çdo ditë; vajzat dhe gratë në shesh për të drejtat e...

0
Siç ishte paralajmëruar nga aktivistet feministe, sot u mbajt protesta kundra diskriminimit gjinor nga qindra mbështetës të kësaj kauze. Qytetarë nga grupime të ndryshme sociale vendosën të festonin sot...

“Një histori përndjekje” – Format e fshehura të dhunës me bazë gjinore

0
Kodi Penal i Shqipërisë, prej tetë vitesh ka integruar përndjekjen si një ndër format e dhunës e cila dënohet me gjashtë muaj deri në katër vite burg. Një krim përndjekje...

Pas muajve protesta, naftëtarët e Ballshit nisin nënshkrimin e kontratave

0
Naftëtarët e Ballshit, pas muajsh protesta dhe kërkesa të vazhdueshme për të rihapur procesin e punës, mbyllur prej rreth një viti, kanë arritur të nënshkruajnë një kontratë të re...

Protesta ndërsa Turqia tërhiqet nga traktati për të mbrojtur gratë

0
Burimi: The Guardian | Beril Eski Mijëra qytetarë protestuan në Turqi të shtunën, duke bërë thirrje që Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të kthejë vendimin e tij për t'u tërhequr nga traktati...

Tre muaj pa rroga, punonjësit e Portit të Shëngjinit në protestë

0
Që prej nisjes së vitit 2023 e deri më sot, punonjësit e Portit të Shëngjinit nuk kanë marrë asnjë rrogë. Për këtë arsye ata protestuan sot në ambientet e...

Raporti: Instituti i Ekonomisë për Paqen tregon sa harxhon Shqipëria për dhunën

0
Në Shqipëri kostoja e dhunës është 3.8 % e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Ky raport vjen nga Instituti për Ekonominë dhe Paqen. Kostoja përkthehet në 315 ddollarë për person....

Telekomunikacioni: Sfidat e punëtorëve në një sektor që po ndryshon

0
Sindikata e Postë-Telekomit Shqiptar me mbështetjen e fondacionit Friedrich Ebert zhvilloi sot konferencën "Zhvillimet globale në sektorin e telekomunikacionit dhe sfidat për Shqipërinë". Risitë dhe ndryshimet e shpejta që po...

Koronavirusi mund të kthehet në një katastrofë për gratë në të gjithë botën

0
Burimi: Vice News/ Autori: Tim Hume Një raport i publikuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara parashikon një rritje të dhunës ndaj grave, shtatzënive të padëshiruara apo martesave të fëmijëve. Pandemia...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe