Mat: Pandemia ndalon protestat dhe i jep hov punimeve për HEC-et në Parkun Kombëtar

0
Një vendim i Këshillit Kombëtar të Territorit në 3 tetor 2018, i hapi rrugën ndërtimit të HEC-it Sekë dhe Zais mbi lumenjtë Flim dhe Urakë, në Parkun Kombëtar Zall-Gjoçaj,...

Dhuna ndaj ricikluesit; aktivistët padisin Policinë Bashkiake

0
Policia Bashkiake ka dhunuar dje një djalë të ri të komunitetit rom, i cili është ndaluar teksa mblidhte mbetje të riciklueshme në zonën e Yzberishit në Tiranë. Videoja e...

“Shkëlqimi, dhe jo rënia e Teatrit Kombëtar”

0
Ishte viti 2018, kur kompania private "Fusha Sh.p.k" paraqiti propozimin në formë oferte të pakërkuar, për një projekt që parashikonte shembjen e Teatrit Kombëtar dhe disa kulla shumëkatëshe në...

Artistët e pavarur aksion pranë Ministrisë së Kulturës, kërkojnë “pagën e luftës”

0
Një grup artistësh të pavarur kanë vendosur para Ministrisë së Kulturës disa pankarta, ku kërkuan të marrin një përgjigje lidhur me kërkesat e parashtruara gjatë periudhës së izolimit. Prej fillimit...

Shembja e Teatrit Kombëtar, reagojnë institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare

0
Dje, Kryebashkiaku Erion Veliaj pohoi se të premten do të mblidhej Këshilli Bashkiak për të votuar vendimin mbi Teatrin Kombëtar. Por mbrëmjen e djeshme, një dokument i rrjedhur në...

AMT kallëzon penalisht tre inxhinierë të Institutit të Ndërtimit: “Firmosën akt-ekspertimin pa ardhur asnjëherë...

0
Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit depozituan sot një padi për shpërdorim detyre ndaj tre prej ekspertëve të Institutit të Ndërtimit, që firmosën akt ekspertizën vënë në dispozicion...

“Mësimi Online, Tarifat Offline” – studentët kërkojnë heqjen e tarifave dhe pagesës së konviktit

0
Aktivistë të Lëvizjes Për Universitetin kanë mbajtur sot një komunikatë përballë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë (MASR). Ata afishuan banderolën "Mësimi Online, Tarifat Offline" dhe parashtruan tre kërkesa ndaj...

Të hënën Këshilli Bashkiak i Tiranës do të votojë për shembjen ose jo të...

0
Këshilli Bashkiak i Tiranës u njoftua se ditën e nesërme më datë 15 maj 2020, do të kalonte në votim projektvendimin për prishjen e Teatrit Kombëtar. Me anë të një...

KShH bën thirrje për respektimin e të drejtës së tubimit, ndërkohë që protestat po...

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit në një reagim të publikuar sot e ka konsideruar të drejtën e tubimit dhe organizimin paqësor si liri themelore e njeriut, të garantuar nga Kushtetuta,...

Punimet për HEC-et në Mat vazhdojnë pavarësisht pezullimit të procesit gjyqësor dhe lirisë së...

0
Në datën 8 maj, punimet në Parkun Kombëtar të Zall-Gjoçaj, Mat rifilluan. Në këtë zonë pritet të ndërtohen hidrocentralet Sekë dhe Zais mbi rrjedhën e lumit Flim dhe Urakë. Banorët...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...