Podcast: Zëra nga Parku i Butrintit…

0
Kuvendi i Shqipërisë votoi të hënën miratimin e marrëveshjes për administrimin e nën zonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Dëgjo podcastin e plotë:  Marrëveshja...

Punonjësit e Call Center pezullohen nga puna pa pagë

0
Me anë të një njoftimi, kompania “Teleperformance” ka bërë me dije se do të shkëpusë përkohësisht marrëdhënien e punës me 18 operatorë të saj, pjesë e një fushate. Prej...

Studim: Institucionet publike ende larg nga respektimi i të drejtës për informim

0
"E drejta e informimit 2019" ishte raporti i prezantuar sot nga Qendra Res Publika ku u pasqyruan të dhënat nga monitorimi i zbatimit të ligjit "Për të drejtën e...
Protesta e banoreve të Vërrisë. Citizens Channel

Raporti/Arsyet se pse inceneratori i Vërrisë është kërcënim për jetën e banorëve përreth

0
Ndërtimi i inceneratorit të djegies së mbeturinave në fshatin Vërri të Fierit, do të ketë efekte të forta në mjedis dhe jetën e banorëve. Ekspertët mjedisorë u japin të drejtë frikrave të banorëve sepse mund të ndoten ujërat, ajri dhe toka bujqësore.

Ndëpritet greva e minatorëve të Bulqizës, Sindikata: Çeshtja do të ndiqet në mënyrë ligjore

0
Minatorët e Bulqizës ndërpresin grevën disa ditore të organizuar para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë që administrohet nga kompania Albchrome.  Sipas një deklarate të shpërndarë nga Sindikata e...

BIRN Albania paditet për investigimin mbi inceneratorët, Voko: “Padia ka për qëllim të frikësojë...

2
Biznesmeni Mirel Mërtiri ka ngritur një padi ndaj BIRN Albania pas publikimit të një investigimi mbi lidhjet e tij me koncesionet e inceneratorëve. Mertiri pretendon se artikulli që hedh dritë...

Protestë: Punonjësit e call center-it kërkojnë pagesën për ditët e festave zyrtare

0
Për të tretën herë radhazi punonjës të call center-it PARR dhe Sindikata Kombëtare e Operatorëve Telefonikë (SKOT) protestuan pranë ambienteve të punës. Ata kërkuan njohjen dhe pagesën e ditëve të...

“Shtëpia mbrohet me jetë”, banorët e 5 Majit dhe Laprakës bashkohen në protestë

0
Një protestë e përbashkët mes dy komuniteteve që u kërcënohen banesat u mbajt sot përpara Parlamentit. Banorët e zonës “5 Maji” prej disa muajsh janë në protestë kundër detyrimit...

Kuçovë: Gurorja ngjitur me shtëpitë e banimit shqetëson banorët

0
Pesëmbëdhjetë familje në lagjen "Postbllok", Kuçovë prej shumë muajsh kanë ngritur shqetësimin e ndotjes akustike shkaktuar nga një biznes që përpunon gurë, vetëm pak metra larg banesave të tyre. Me...

Në Kutë të Mallakastrës, dielli sjell energji pa sakrifikuar lumenjtë

0
Rrugët e fshatit Kutë në Mallakastër dhe disa institucione shtetërore furnizohen pjesërisht me energji elektrike përmes paneleve diellore. Gjatë bisedave me banorët në qendër të fshatit, mësuam se ata nuk...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe