Raporti i “Freedom House”: Shqipëria vijon të ketë rënie të standardeve demokratike

0
Shqipëria vijon të konsiderohet si një vend me “regjim hibrid apo në tranzicion” sa i përket vlerësimit të demokracisë. Në një raport të publikuar nga organizata Freedom House, Shqipëria...

Mediat sociale: vija midis përzgjedhjes së materialit dhe censurës po zbehet gjithnjë e më...

0
Liria e fjalës në mediat sociale po i nënshtrohet një sistemi kompleks të administrimit dhe redaktimit të informacionit. Një pjesë e mirë e debatit publik po kontrollohet dhe rregullohet...

Grupi ATA fiton gjyqin ndaj Bashkisë Kamëz, urdhërohet plotësimi i programit të transparencës

0
Grupi ATA, me veprimtari në Kamëz, ka fituar padinë e ngritur me datë tre mars, 2021, ndaj Bashkisë së Kamzës, pasi kanë konstatuar mangësi të mëdha në programin e...

Sulmi në Xhaminë e Tiranës si një kujtesë për harresën e të dënuarve me...

0
Para disa ditësh, Rudolf Nikolla qëlloi me thikë gjashtë besimtarë, ndërsa ata po kryenin aktin e lutjes në xhaminë “Dine Hoxha” pranë rrugës së Kavajës në Tiranë. Të plagosurit...

Gjykata Evropiane rrëzon vendimin e SPAK për sekuestrimin e Lapsi.al, pas skandalit me “patronazhistët”

0
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka rrëzuar vendimin e gjyqtares Iliriana Olldashi, e cila miratoi kërkesën e Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të...

Studim: Gjysma e grave në 57 shtete të botës nuk vendosin për trupin e...

0
Një raport i publikuar dje nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) pohon se gati gjysma e vajzave dhe grave të moshës 15-49 vjeç, në 57 vende të botës,...

Përgjimi i të dhënave në prag të zgjedhjeve, KShH bën thirrje të ruhet privatësia...

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) kërkon të ruhet e drejta për privatësi dhe fshehtësia e votës. Ky reagim erdhi pas materialit të publikuar tek Lapsi.al, ku rrodhi një databazë...

Aktivistët padisin në SPAK Bashkinë për vrasjen e qenve dhe shpërdorimin e fondeve publike

0
Aktivistët në mbrojtje të kafshëve u mblodhën sot në ditën e katër të protestës kundër vrasjes dhe keqtrajtimit të qenve. Ndryshe nga tre ditët paraardhëse, qytetarët jo vetëm dolën...

Raporti Amnesty International përsërit klimën e vështirë për të drejtat e njeriut në Shqipëri

0
Raporti i Amnesty International për vitin 2020-2021 dokumenton situatën e të drejtave të njeriut në 149 shtete, përfshirë edhe Shqipërinë. Ata kanë marrë në shqyrtim një serë fushash që lidhen...

Unioni i Sindikatave Evropiane të Kontrollorëve bën thirrje të ndalohen sulmet ndaj punonjësve të...

0
Për situatën në të cilën ndodhen sot kontrollorët e trafikut ajror në Shqipëri ka reaguar edhe Unioni i Sindikatave Evropiane të kontrollorëve të Trafikut Ajror. "Në Shqipëri, pesë kontrollorë të...

RRJETET SOCIALE

9,222FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
157SubscribersSubscribe