“Shqipëria vijon ndërtimin e bypass-it të Gjirokastrës duke injoruar UNESCO-n”

0
Projekti infrastrukturor i bypass-it të Gjirokastrës, qytet i cili bën pjesë në listën e trashëgimisë botërorë të UNESCO, ka marrë vëmendje për dëmin që po i shkakton monumenteve të...

Gjykata legjitimon ndërtimin e HEC-ve në Valbonë

1
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Tiranë ka legjitimuar ndërtimin e HEC-ve në Valbonë. Pas një beteje ligjore disa mujore, paraditen e kësaj të premteje gjykata vendosi pro...

Pritet të ndryshojë ligji për prokurimet publike

0
Jo rrallë herë ka pasur debate publike mbi mënyrën se si Qeveria apo Pushteti Vendor i menaxhon dhe i shpërndan fondet publike. Shpeshherë ka pasur të dhëna se fondet...

A na e njeh ky vend të drejtën për të jetuar?

0
Nga Arlinda Gjypi/Në vendet e Evropës sot flitet për inovacionin në shëndetësi dhe arritjen sa më shpejt tek pacienti të këtyre inovacioneve. Ndërkohë në vendin tonë sot diskutojmë se sa miq kemi jashtë shtetit për të na blerë ilaçet, sepse ato që futen në Shqipëri nuk kanë garanci se do të jenë të efektshme.

Rrëfime: Refugjatët dhe COVID-19, mes kushteve të vështira dhe pamundësisë për të lëvizur

1
“Nga Shqipëria në Malin e Zi, Bosnje Hercegovinë, Kroaci, Slloveni dhe si pikësynim përfundimtar Italia, ose Gjermania”,  ky është itinerari i sirianit Amer Asani, i njëjtë me atë që...

Protesta kundër mbylljes së klubeve përballet me dhunë dhe ambiguitet ligjor

0
Punëtorë të sektorit të bareve dhe artistët kanë zhvilluar dje protestë para Kryeministrisë. Ata kanë shfaqur kundërshtinë e tyre rreth aktit normativ të miratuar pak ditë më parë. Akti Normativ i datës 20.07.2020,...

Sulmi në Xhaminë e Tiranës si një kujtesë për harresën e të dënuarve me...

0
Para disa ditësh, Rudolf Nikolla qëlloi me thikë gjashtë besimtarë, ndërsa ata po kryenin aktin e lutjes në xhaminë “Dine Hoxha” pranë rrugës së Kavajës në Tiranë. Të plagosurit...

Koronavirusi “mbyll” brenda një shtëpie viktimat e dhunës në familje dhe agresorët

0
“Botërisht, një në tre gra ka përjetuar dhunë fizike/seksuale nga një partner intim dhe dhunë seksuale nga persona të tjerë gjatë jetës së tyre. Dhuna kundrejt grave ka tendencë...

Faktet pas rezistencës së familjeve te Petro Nini

0
Fillimi i kësaj jave tërhoqi vemendjen me konfliktin e dy familjeve përballë shkollës së mesme "Petro Nini Luarasi" në Tiranë, me përmbaruesin gjyqësor. Përmbaruesi kërkonte lirimin e shtëpisë nga...

Tirana, qyteti ku denoncohet më shumë dhuna në familje, Tropoja qyteti me më pak...

0
Çështjet e dhunës në familje dhe kryesisht ndaj grave mbeten një plagë e shoqërisë shqiptare. Fenomen i cili ka prodhuar ngjarje tragjike si ai më e fundit ku Ariola Murati...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe