Mbyllja e aeroportit, politika i përgjigjet grevës me akuza për sabotim dhe ndjekje penale

0
Të gjitha fluturimet në aeroportin e Rinasit janë bllokuar, deri të enjten në orën 10:00. Bllokimi vjen pas dështimit të negociatave mes Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë me kompaninë “Albcontrol”,...

Policia e Bulqizës gjobit me 50 milion lekë kandidatin e pavarur Elton Debreshi

0
Komisariati i Policisë së Bulqizës ka dënuar me gjobë prej 50 milion lekësh të vjetra kandidatin e pavarur të qarkut të Dibrës, Elton Debreshin. Kjo masë dënimi është marrë nga...

Raporti i PE për Shqipërinë: Liria e shprehjes dhe e tubimit mbeten ndër problematikat...

0
Javën e shkuar, Parlamenti Evropian (PE) ka miratuar me 581 vota pro dhe 61 rezolutën e raportit të Komisionit për Shqipërinë ku artikulohen një sërë vërejtjesh në fusha si:...

Protesta ndërsa Turqia tërhiqet nga traktati për të mbrojtur gratë

0
Burimi: The Guardian | Beril Eski Mijëra qytetarë protestuan në Turqi të shtunën, duke bërë thirrje që Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të kthejë vendimin e tij për t'u tërhequr nga traktati...

Shembja e maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” kthen vëmendjen te shkatërrimi i monumenteve të kulturës

0
Paraditen e së shtunës, më 20 mars 2020, nisi shembja e godinave të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”. Ky veprim u paralajmërua më herët si "rehabilitim", në fillim të muajit mars nga...

“Facebook” bën thirrje për transparencë të reklamave politike në Shqipëri

0
“Facebook” i ka bërë thirrje partive politike shqiptare të bëjnë transparencë mbi financimet e reklamave politike në këtë rrjet social. Duke filluar nga sot, reklamat elektorale duhet t’i nënshtrohen...

Fasadë luksoze mbi mjerimin e familjeve të komunitetit rom dhe egjiptian

0
Mbështetur në një prej barakave që ndodhet në zonën e Yzberishtit, banderola në formë 3D-je që shkruante “Royal Hills Yberisht” ishte vetëm një sekuencë e aksionit ironik të djeshëm,...

Raportet ndërkombëtare: Liria e medias dhe e grumbullimit kanë shënuar përkeqësim në Shqipëri

0
Dy raporte të publikuara së fundmi tregojnë se situata e të drejtave të njeriut dhe lirisë së medias në Shqipëri ka pësuar rënie. Shqipëria ka humbur një pikë nga viti...

Pasiguria politike trazon rrjedhën e Vjosës; Aktivistët kërkojnë zotim nga partitë përpara zgjedhjeve

0
Kompania ndërkombëtare Patagonia ka prodhuar një film të shkurtër rreth lumit të fundit të Egër në Evropë, titulluar “Vjosa përgjithmonë” ku kërkohet që njerëz nga e gjitha bota të...

“Kufizimet për kontrollin e pandemisë cenuan të drejtat e njeriut dhe lirinë e shtypit”

0
Një raport i publikuar pak ditë më parë nga “Civil Rights Defenders”, analizon ndikimin e pandemisë në Shqipëri në fushat e të drejtave të njeriut, përfshirjen civile, proceset demokratike...

RRJETET SOCIALE

9,222FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
157SubscribersSubscribe