BIRN Albania paditet për investigimin mbi inceneratorët, Voko: “Padia ka për qëllim të frikësojë...

2
Biznesmeni Mirel Mërtiri ka ngritur një padi ndaj BIRN Albania pas publikimit të një investigimi mbi lidhjet e tij me koncesionet e inceneratorëve. Mertiri pretendon se artikulli që hedh dritë...
Heqja e te drejtes se prindërimit

Dramë shqiptare/ E nxirrte fëmijën për të lypur, gjykata i heq të drejtën e...

0
Gjykata e Tiranës ka dhënë një vendim të rrallë duke i hequr të drejtën e prindërimit një babai pas provave të policisë se ai nxirrte djalin e tij për të lypur dhe dhunonte gruan.

Raporti i DASH, kritika mbi presionin politik ndaj biznesit të huaj, korrupsionit dhe PPP-ve

0
Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi dje raportin për klimën e biznesit në Shqipëri për vitin 2018. Raporti ngre një sërë çështjesh duke cilësuar si probleme të vazhdueshme korrupsionin në sistemin...

“25 vite pa referendum”, nismat qytetare për ndryshimin e ligjeve pengohen nga politika

0
Referendumi cilësohet si një nga format që zhvendos fuqinë për vendimmarrje nga partitë politike drejtpërsëdrejti te qytetarët. Në Shqipëri kjo e drejtë rrjedh nga kushtetuta, por mbetet ende një mekanizëm...

Raporti i “Freedom House”: Shqipëria shënon rënie të standardeve demokratike

0
Në një raport të publikuar sot nga organizata Freedom House Shqipëria shënon përkeqësim përsa i përket qeverisjes demokratike dhe sundimit të ligjit. Raporti i përvitshëm, i titulluar “Kombe në...

“Bashkëqeverisja del kundër HEC-it në Mirditë” – Kompania nuk ka ndjekur procedurat

0
Kërkesa e banorëve të Mirditës drejtuar Platformës së Bashkëqeverisjes ka marrë përgjigje zyrtare. Mësohet  se kompania "EME Energy" sh.p.k nuk ka aplikuar pranë Agjencisë Kombëtare të Mjedisit për procedurat...

Parku Rinia ”amortizohet” vetëm dy vite pas inaugurimit

0
Vetëm dy vite nga rikonstruksioni, i cili i kushtoi taksapaguesve rreth 1 miliardë lekë, Parku Rinia duket se është amortizuar sërish. Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit ka çelur një...

Sulmet ndaj medias, kryeministri raportohet në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e...

0
Këshilli Shqiptar i Medias (KShM) bashkë me organizata të tjera mediatike kanë dërguar një ankesë në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve, rreth gjuhës kërcënuese dhe poshtëruese...

Kopshti Botanik: Universiteti fiton betejën e parë gjyqësore

0
Seanca gjyqësore e radhës mes Universitetit të Tiranës si palë paditëse dhe qeverisë u zhvillua ditën e sotme në orën 12:00 dhe u përmbyll me vendimin se padia është...

KShH: Autoritetet shqiptare, trajtim ndëshkues dhe i paligjshëm ndaj shqiptarëve të bllokuar në kufi

0
Prej disa ditësh, dhjetra shqiptarë gjenden të bllokuar në tokën neutrale mes Shqipërisë dhe Greqisë, në pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës. Shtetasit shqiptarë nuk lejohen të hyjnë në...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe