APP njofton për shmangien e procedurave “me negociim”

0
Agjencia e Prokurimit Publik (APP) në një njoftim të fundit udhëzon të gjithë autoritetet kontraktuese që të minimizojnë dhe të shmangin kontratat e lidhura nëpërmjet mënyrës "me negociim, pa...

A është problem ngacmimi seksual në administratën publike?

1
Ngacmimi seksual dhe moral në ambjentet e punës më së shumti është një temë kafenesh, sepse viktimat nuk denoncojnë pothuajse asnjëherë në organet e drejtësisë. Aktualisht është duke u bërë një studim për të parë sa i pranishëm është ky fenomen në administratën publike.

Organizatat ndërkombëtare thirrje qeverisë: “Projektligjet për median duhet të tërhiqen menjëherë”

0
  4 organizata ndërkombëtare të medias i kanë kërkuar qeverisë të tërhiqet nga projektligjet për median të cilat u propozuan nga qeveria në 17 dhjetor. Qeveria ka propozuar 2 projektligje...

Podkast: “Zërat e protestuesve në gjykim”

0
Mënyra se si perceptohet protesta nga organet e ruajtjes së rendit ka shkaktuar që ndër vite në protesta të ndryshme, protestues e aktivistë të arrestohen dhe të procedohen penalisht...

Shqipëria hapa pas në Indeksin e Përceptimit të Korrupsionit

0
Shqipëria renditet si vendi më i korruptuar në rajon, sipas Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit 2018, duke lënë pas Malin e Zi, Kosovën dhe Serbinë. Krahasuar me një vit më...

31 organizata kundër ndryshimeve në Kodin Penal: “Cenojnë të drejtat dhe liritë themelore të...

0
Duke përdorur Facebook-un si mjet kryesor për të njoftuar masat e reja që përkojnë me menaxhimin e situatës pas pandemisë, Kryeministri Rama ka bërë me dije se do të...

“Bashkëqeverisja del kundër HEC-it në Mirditë” – Kompania nuk ka ndjekur procedurat

0
Kërkesa e banorëve të Mirditës drejtuar Platformës së Bashkëqeverisjes ka marrë përgjigje zyrtare. Mësohet  se kompania "EME Energy" sh.p.k nuk ka aplikuar pranë Agjencisë Kombëtare të Mjedisit për procedurat...
Citizens Channel

Tre familje prej 28-të ditësh në rrugë në kërkim të drejtësisë

0
Dion Meshahu festoi ditëlindjen e tij të gjashtë në trotuar. Të afërmit i blenë një tortë në pastiçerinë përballë Prokurorisë së Tiranës dhe aty në rrugë i uruan "edhe...

Aksidentet në punë, kantierët e ndërtimit ende njolla të zeza

0
Autore: Esmeralda Keta | Citizens Channel Ndërsa vendi është mbërthyer nga ethet e ndërtimeve, kushtet e punës nëpër këto kantiere vazhdojnë të marrin jetë njerëzish. Vetëm në 9 muajt e...

Raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë: Probleme me korrupsionin, lirinë e medias dhe shoqërinë...

0
Komisioni Europian KE, miratoi ditën e djeshme progres-raportin për Shqipërinë, i cili përmban një sërë kritikash, duke nisur nga korrupsioni, tek liria e medias dhe tek shoqëria civile. KE shprehet...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe