“Shkëlqimi, dhe jo rënia e Teatrit Kombëtar”

0
Ishte viti 2018, kur kompania private "Fusha Sh.p.k" paraqiti propozimin në formë oferte të pakërkuar, për një projekt që parashikonte shembjen e Teatrit Kombëtar dhe disa kulla shumëkatëshe në...

Urdhëri për mbylljen e RTV ora ngre pikëpyetje mbi lirinë e shprehjes

0
Inspektorati Shëndetësor Shtetëror ka kërkuar sot mbylljen e aktivitetit të televizionit Ora. Shkak për këtë veprim janë bërë dy dalje në studio televizive ku kanë qenë prezent më shumë...

KShH bën thirrje për respektimin e të drejtës së tubimit, ndërkohë që protestat po...

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit në një reagim të publikuar sot e ka konsideruar të drejtën e tubimit dhe organizimin paqësor si liri themelore e njeriut, të garantuar nga Kushtetuta,...

Raporti i “Freedom House”: Shqipëria shënon rënie të standardeve demokratike

0
Në një raport të publikuar sot nga organizata Freedom House Shqipëria shënon përkeqësim përsa i përket qeverisjes demokratike dhe sundimit të ligjit. Raporti i përvitshëm, i titulluar “Kombe në...

Parada e Krenarisë LGBTI vazhdon, por kësaj here online

0
Prej vitit 2012 muaji maj ka mobilizuar komunitetin LGBTI në Shqipëri për parakalimin kundër diskriminimit, duke bërë bashkë në një marshim personat lesbikë, gej, biseksulaë, transeksualë dhe interseks. Edhe pse...

Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për vrasje të kafshëve të rrugës gjatë pandemisë

0
Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për dhunë të shtuar ndaj kafshëve të rrugës gjatë pandemisë, teksa shprehen se asnjë politikë nuk është ndërmarrë nga ata për të adresuar nevojat e...

1 Maji i gjen punëtorët edhe më të shtypur

0
Në ditën ndërkombëtare të punëtorëve, Organizata Politike (OP) ka mbajtur një aktivitet simbolik tek sheshi “Partizani i Panjohur”, ku ka denoncuar mungesën e politikave mbështetëse në mbrojtjen e të...

ISP: “5 arsye pse Parlamenti shkeli rregulloren gjatë votimit të ndryshimeve në Kodin Penal”

0
Kuvendi miratoi më 16 Prill një sërë ndryshimesh në Kodin Penal, që parashikojnë gjoba dhe dënime deri në tetë vite burg për këdo që thyen kufizime që lidhen me...

Koronavirusi mund të kthehet në një katastrofë për gratë në të gjithë botën

0
Burimi: Vice News/ Autori: Tim Hume Një raport i publikuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara parashikon një rritje të dhunës ndaj grave, shtatzënive të padëshiruara apo martesave të fëmijëve. Pandemia...

Rikthimi në izolim pas “liri daljeve” të fundjavës shoqërohet me kritika për mungesë koherence...

0
Shqipëria sapo kaloi fundjavën e gjashtë në izolim për shkak të pandemisë së COVID-19. Qytetarët duhej të qëndronin të izoluar për më shumë se 55 orë, ndërkohë që një...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...