Policia tenton të arrestojë aktivisten e Aleancës për Teatrin pas një statusi në Facebook

0
Menjëherë pasi Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) mbylli protestën e përditshme, policia tentoi të ndalonte aktivisten Adriana Kalaja, e cila ishte duke udhëtuar me automjetin e saj privat....

Aktivistët e të drejtave të njeriut në Shqipëri gjenden nën kërcënime të vazhdueshme

0
Mbrojtësit e të drejtave të njeriut në Shqipëri përballen me një serë problematikash lidhur me ushtrimin e të drejtës së tyre për të mbajtur qëndrime pro apo kundër tematikave...

Qeveria shtyn votimin e paketës “antishpifje”, reagojnë organizatat mediatike shqiptare

0
Mazhoranca e Kuvendit të Shqipërisë vendosi në seancën e sotme të shtyjë votimin e paketës "anti-shpifje", duke pritur opinionin nga Komisioni i Venecias. Taulant Balla, kreu i grupit Parlamentar të...

Xhuliana Aliaj lirohet me masën “detyrim paraqitje”; Gjykata konsideron të ligjshëm arrestimin

0
Sot është zhvilluar seanca gjyqësore ndaj Xhuliana Aliajt para Gjykatës së Durrësit. Ajo është arrestuar me datë 29 nëntor nga forcat e Anti-terrorit nën akuzën "Përhapjen e informatave të...

Aktivistët që shpërndanë në TEG fletushka protestë për minatorët janë ende në qeli

0
Prej tre ditësh, Frenklin Elini, Enriko Peçuli dhe Bislim Lakna, aktivistë të Organizatës Politike janë arrestuar nga policia dhe mbahen në qelitë e Komisariatit numër 1 në Tiranë. Ata ishin...
Martesat ne moshe te hershme Citizens Channel

Mijëra martesa nën 18 vjeç / Gjykata i jep “Ok” se ngelin shtatzanë

0
Martesat në moshë të hershme vazhdojnë të jenë një plagë e shoqërisë shqiptare. Edhe gjykatat e kanë të pamundur të ndalojnë këtë fenomen që shkel të drejtat e fëmijëve.

Aktivistja Liri Kuçi: “Barazia na do në vijë të parë dhe krahpërkrah, përndryshe, luftojmë...

0
A ndjeni që në mjedise të caktuara, ka një lloj talljeje apo nënqeshje pikërisht pse ju ndani qëndrime feministe lidhur me pozitën e gruas në shoqëri? Pse mendon se...

RSF: Liria e Medias në Shqipëri për herë të parë në rënie prej 2013

0
Reporterët pa Kufij: “Rruga drejt Evropës është e gjatë për Shqipërinë” Në indeksin e vitit 2019 të hartuar nga organizata ndërkombëtare Reporters Without Borders (Reporterët pa Kufij), Shqipëria renditet...

Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike

1
Esmeralda Keta / Citizens Channel Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike Të mbipopulluar, me të sëmurë kronikë që braktisen nga familjarët dhe harrohen nëpër spitale, me...

Raportet Ndërkombëtare: Shqipëria shënon përkeqësim në demokraci dhe luftën ndaj korrupsion

0
Shqipëria ka shënuar përkeqësim të treguesve demokratik dhe luftës kundër korrupsionit në dy raportet të publikuara së fundmi nga “Transparency International” dhe revista britanike “The Economist”. Indeksi i Demokracisë nga...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
635SubscribersSubscribe