Raporti i Reporterëve pa Kufij: 50 gazetarë të vrarë në 2020, 84% e tyre...

0
50 gazetarë të vrarë, 23 e tyre nga vende të konsideruara jo në konflikt lufte, ky është përfundimi i publikuar dje nga raporti vjetor i “Gazetarëve pa Kufij” (Reporters...

Raporti i “Freedom House”: Shqipëria vijon të ketë rënie të standardeve demokratike

0
Shqipëria vijon të konsiderohet si një vend me “regjim hibrid apo në tranzicion” sa i përket vlerësimit të demokracisë. Në një raport të publikuar nga organizata Freedom House, Shqipëria...

“Vjosë-Narta, një pasuri evropiane që kërcënohet nga ndërtimi i aeroportit të Vlorës”

0
Organizata “Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror në Shqipëri” (PPNEA) organizoi një tryezë diskutimi me ekspertë të mjedisit dhe aktivistë, për të diskutuar rreth Vjosë-Nartës, si një ndër territoret...

Studim: Një në 10 vajza detyrohet të angazhohet në marrëdhënie seksuale pa dëshirë

0
Rrjeti i Fuqizimit të Gruas në Shqipëri ka realizuar studimin “Dhuna në Marrëdhëniet Intime dhe Dhuna Seksuale te të Rinjtë”, i cili u prezantua në fillim të muajit maj...

“Vidh një çikë më pak”

0
Ndalesa e fundit e turit teatral të veprës “Vidh një çikë më pak”, luajtur nga aktivistë të grupit "Ata", nga Kamza, ishte pranë qendrës kulturore "Vila 3". Kjo hapësirë...

Qytetarët kundër shkrirjes së Akademisë së Studimeve Albanologjike

0
Një grup qytetarësh dhe aktivistësh vizituan sot Akademinë e Studimeve Albanologjike (ASA) në formë solidarizimi me tentativën e qeverisë për të shkrirë këtë institucion. Vizita nisi fillimisht me një...

Kryetarët bashkiakë të botës po bëjnë thirrje që refugjatët dhe emigrantët të mbrohen nga...

0
Helen Lock/Global Citizens  Këshilli i Kryebashkiakëve për Emigrimin kërkon që emigrantët dhe refugjatët të përfshihen plotësisht në përballimin e pandemisë. Një grup kryebashkiakësh që përfaqësojnë qytete në të gjithë botën janë...

RSF: Liria e Medias në Shqipëri për herë të parë në rënie prej 2013

0
Reporterët pa Kufij: “Rruga drejt Evropës është e gjatë për Shqipërinë” Në indeksin e vitit 2019 të hartuar nga organizata ndërkombëtare Reporters Without Borders (Reporterët pa Kufij), Shqipëria renditet...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj një ricikluesi në zonën e...

100 studiues dhe qytetarë të angazhuar reagojnë kundër mbylljes së Akademisë së Studimeve Albanologjike

0
Rreth 150 profesorë, studentë, dhe grupe aktivistësh të përfshirë në hapësirën publike janë shprehur kundër vendimit të qeverisë shqiptare për të shkrirë Akademinë e Studimeve Albanologjike (ASA). Ata kanë nënshkruar...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe