Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike

0
Esmeralda Keta / Citizens Channel Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike Të mbipopulluar, me të sëmurë kronikë që braktisen nga familjarët dhe harrohen nëpër spitale, me...

Gazetarja turke Pelin Ünker dënohet me burg për hetimin e “Paradise Paper”

0
Nga Julian Borger / Redaktor i çeshtjeve botërore / The Guardian Gazetarja u shpall fajtore për “shpifje dhe fyerje” për shkrimin që kishte të bënte me kompanitë në pronësi të...

“Fact check”: Sa njerëz janë të skllavëruar në botë sot?

0
Nga Monti Datta / Profesor i Shkencave Politike, Universiteti i Ritchmond / The Conversation Skllavëria moderne është krim kundër njerëzimit. Megjithëse disa lloje të këtij skllavërimi njihen, si përshembull trafikimi seksual,...

OSHC thirrje Këshillit Bashkiak: “Gjobat ndaj lëmoshës dhe ambulantëve janë shkelje e të drejtave...

0
Një grup organizatash të shoqërisë civile i janë drejtuar sot Këshillit Bashkiak të Tiranës me një letër të hapur. Reagimi vjen si pasojë e një projektvendimi që parashikon gjoba...

Un Women: Rreth 38% e vajzave dhe grave shqiptare ngacmohen seksualisht

0
UN Women në një studim të fundit në lidhje me ngacmimet seksuale në Shqipëri në hapsirat publike, ka zbuluar se rreth 38 % e grave dhe vajzave ndihen të...

Liria e medias, në katër ditë dy gazetarë të kërcënuar me armë

0
Vetëm pak ditë pas breshërisë së plumbave mbi banesën e prindërve të Klodiana Lalës është kërcënuar edhe gazetari i Report Tv, Julian Shota. Mëngjesin e sotëm ai ka shkuar...

Freedom House: Liria e shtypit në gjendjen më të keqe

0
Në të gjithë botën liria e shtypit është bërë më pak efektive. Bazuar në pikët e mbledhura nga “Freedom House” e cila është një organizatë e pavarur e përqëndruar...
Martesat ne moshe te hershme Citizens Channel

Mijëra martesa nën 18 vjeç / Gjykata i jep “Ok” se ngelin shtatzanë

0
Martesat në moshë të hershme vazhdojnë të jenë një plagë e shoqërisë shqiptare. Edhe gjykatat e kanë të pamundur të ndalojnë këtë fenomen që shkel të drejtat e fëmijëve.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe