Aktivistët e të drejtave të njeriut në Shqipëri gjenden nën kërcënime të vazhdueshme

0
Mbrojtësit e të drejtave të njeriut në Shqipëri përballen me një serë problematikash lidhur me ushtrimin e të drejtës së tyre për të mbajtur qëndrime pro apo kundër tematikave...

Ndalimi i Wikipedias në Turqi përfundon pas gati tre vjetësh

0
Burimi: BBC  Turqia po rivendos qasjen në Wikipedia pas një ndalimi që zgjati rreth tre vjet. Gjykata Kushtetuese e vendit vendosi që ndalimi i aksesit dhunon lirinë e shprehjes, raportoi gazeta...

Singapor: Efektet e ligjit të ri për lajmet e rreme nisin duke prekur partitë...

0
*Shënim i redaksisë: Në Shqipëri zyrtarët që miratuan paketën e shumë kritikuar antishpifje, e përjashtuan me ligj veten dhe deklaratat e dhëna në Parlament nga efektet e saj. Ndërkohë...

Aktivistët që shpërndanë fletushka në qendrën TEG lihen të lirë nën masën “detyrim paraqitje”

0
Bislim Lakna, Frenklin Elini dhe Enriko Peçuli, aktivistë të Organizatës Politike (OP), ndodhen tashmë jashtë qelisë ku mbaheshin prej 72 orësh. Pas aksionit në qendrën tregtare TEG, Gjykata u...

Aktivistët që shpërndanë në TEG fletushka protestë për minatorët janë ende në qeli

0
Prej tre ditësh, Frenklin Elini, Enriko Peçuli dhe Bislim Lakna, aktivistë të Organizatës Politike janë arrestuar nga policia dhe mbahen në qelitë e Komisariatit numër 1 në Tiranë. Ata ishin...

Sulmet ndaj medias, kryeministri raportohet në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e...

0
Këshilli Shqiptar i Medias (KShM) bashkë me organizata të tjera mediatike kanë dërguar një ankesë në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve, rreth gjuhës kërcënuese dhe poshtëruese...

Robert Reich: “10 hapat si nje demokraci mund të rrëshkasë në diktaturë”

0
Një diktaturë është një formë e qeverisjes autoritare, e karakterizuar nga një drejtues i vetëm ose grup udhëheqësish ku ka pak ose aspak tolerancë për pluralizmin politik, programe ose...

Policia tenton të arrestojë aktivisten e Aleancës për Teatrin pas një statusi në Facebook

0
Menjëherë pasi Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) mbylli protestën e përditshme, policia tentoi të ndalonte aktivisten Adriana Kalaja, e cila ishte duke udhëtuar me automjetin e saj privat....

Xhuliana Aliaj lirohet me masën “detyrim paraqitje”; Gjykata konsideron të ligjshëm arrestimin

0
Sot është zhvilluar seanca gjyqësore ndaj Xhuliana Aliajt para Gjykatës së Durrësit. Ajo është arrestuar me datë 29 nëntor nga forcat e Anti-terrorit nën akuzën "Përhapjen e informatave të...

Liria e fjalës dhe privatësia shuhet në të gjithë botën

0
Qeverisjet autokratike, rritja e kontrollit të medias dhe përdorimi i mbikëqyrjes  prek thuajse gjysmën e popullsisë globale, studimet gjetën. Pothuajse gjysma e njerëzve në botë po jetojnë në vende ku...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe