Raporti i Freedom House: Liria dhe media, një spirale në rënie

0
*Nga Freedom House  Gjetjet kryesore Liria e mediave po përkeqësohet në mbarë botën gjatë dekadës së kaluar. Në disa prej demokracive më me ndikim në botë, liderët populistë kanë mbikëqyrur...

Dy gjyqe të fituara dje nga gazetarët, përballë refuzimit për dhënie informacioni

0
Gjykata Administrative ka marrë dje dy vendime në favor të gazetarëve përballë mohimit të dhënies së informacionit nga institucionet publike. Gazetari investigativ Artan Rama fitoi gjyqin përballë Ministrisë së Infrastrukturës...

Organizatat ndërkombëtare kërkojnë lirimin e 3 luanëve që “mbahen peng” në Tiranë

0
Organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve "Four Paws" ka nisur një fushatë online në mbrojtje të 3 luanëve që "mbahen peng" në Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Ajo kërkon reagim...

RSF: Liria e Medias në Shqipëri për herë të parë në rënie prej 2013

0
Reporterët pa Kufij: “Rruga drejt Evropës është e gjatë për Shqipërinë” Në indeksin e vitit 2019 të hartuar nga organizata ndërkombëtare Reporters Without Borders (Reporterët pa Kufij), Shqipëria renditet...

Raporti i Freedom House: Demokracia në botë në tërheqje

0
Freedom House publikoi të martën raportin vjetor për Lirinë në Botë. Ky raport është quajtur “Demokracia në tërheqje” pasi sipas Freedom House në vitin 2018 liria në botë shënoi...

Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike

0
Esmeralda Keta / Citizens Channel Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike Të mbipopulluar, me të sëmurë kronikë që braktisen nga familjarët dhe harrohen nëpër spitale, me...

Gazetarja turke Pelin Ünker dënohet me burg për hetimin e “Paradise Paper”

0
Nga Julian Borger / Redaktor i çeshtjeve botërore / The Guardian Gazetarja u shpall fajtore për “shpifje dhe fyerje” për shkrimin që kishte të bënte me kompanitë në pronësi të...

“Fact check”: Sa njerëz janë të skllavëruar në botë sot?

0
Nga Monti Datta / Profesor i Shkencave Politike, Universiteti i Ritchmond / The Conversation Skllavëria moderne është krim kundër njerëzimit. Megjithëse disa lloje të këtij skllavërimi njihen, si përshembull trafikimi seksual,...

OSHC thirrje Këshillit Bashkiak: “Gjobat ndaj lëmoshës dhe ambulantëve janë shkelje e të drejtave...

0
Një grup organizatash të shoqërisë civile i janë drejtuar sot Këshillit Bashkiak të Tiranës me një letër të hapur. Reagimi vjen si pasojë e një projektvendimi që parashikon gjoba...

Un Women: Rreth 38% e vajzave dhe grave shqiptare ngacmohen seksualisht

0
UN Women në një studim të fundit në lidhje me ngacmimet seksuale në Shqipëri në hapsirat publike, ka zbuluar se rreth 38 % e grave dhe vajzave ndihen të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe