Organizatat ndërkombëtare dënojnë zgjedhjen e ish-zëdhënses së PS në krye të AMA si kërcënim...

0
Organizata Reporterët pa Kufij (RSF) dhe pesë organizatat ndërkombëtare të platformës "Reagim i Shpejtë për Lirinë e Medias" u shprehën kundër emërimit të Armela Krasniqit në krye të Ama...

Freedom House: Liria e shtypit në gjendjen më të keqe

0
Në të gjithë botën liria e shtypit është bërë më pak efektive. Bazuar në pikët e mbledhura nga “Freedom House” e cila është një organizatë e pavarur e përqëndruar...

Raport: Votat e Romëve dhe Egjiptianëve u blenë dhe u manipuluan

0
Një raport i realizuar nga Community Reporters Albania mbi zgjedhjet lokale ka nxjerrë në pah një serë problematikash në procesin e votimit nga anëtarët e minoritetit rom dhe egjiptian. Vëzhgimet...

“Facebook” bën thirrje për transparencë të reklamave politike në Shqipëri

0
“Facebook” i ka bërë thirrje partive politike shqiptare të bëjnë transparencë mbi financimet e reklamave politike në këtë rrjet social. Duke filluar nga sot, reklamat elektorale duhet t’i nënshtrohen...

Koronavirusi mund të kthehet në një katastrofë për gratë në të gjithë botën

0
Burimi: Vice News/ Autori: Tim Hume Një raport i publikuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara parashikon një rritje të dhunës ndaj grave, shtatzënive të padëshiruara apo martesave të fëmijëve. Pandemia...

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit dhe marrjen e masave disiplinore...

Artistët afganë sjellin në Tiranë veprat e censuruara nga talebanët

0
Artlords, një lëvizje artistësh dhe vullnetarësh nga Afganistani  shfaqën të martën një ekspozitë pikture në qendrën sociale “Tek Bunkeri” në Tiranë. Pas ardhjes së talebanëve në pushtet, aktivistët u detyruan...

Personat që nuk dëgjojnë të përjashtuar nga aksesi në informacionet për COVID-19

0
Prej 30 ditësh Shqipëria është bërë pjesë e vendeve të prekura nga epidemia e COVID-19. Me mbi 383 persona të prekur, vendi ynë ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore...

20 mijë firma për të kaluar ligjin e referendumeve në Parlament

0
Një grup qytetarësh kanë ndërmarrë që prej dhjetorit një iniciativë vullnetare për mbledhjen e 20 mijë firmave që synojnë propozimin e një ligji të ri për referendumet. Çfarë është referendumi? Referendumi...

Lëvizja #metoo tashmë edhe në Ballkan

0
Burmi: Deutsche Welle Zhurma filloi pasi një aktore serbe akuzoi mësuesin e saj të aktrimit për përdhunim të përsëritur. Gratë nga Kroacia, Mali i Zi dhe Bosnja po ngrenë zërin...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe