“Ricikluesit”, ekspozita që sjell në vëmendje vështirësitë e komunitetit rom dhe egjiptian

0
Një grup aktivistësh shfaqën sot ekspozitën “Ricikluesit” në Kalanë e Tiranës, me fotografi të personave rom dhe egjiptian, që zhvillojnë aktivitetin e mbledhjes së plastikës, metalit dhe kartonit nën...

Shënim: “Rruga drejt emancipimit është e larë me gjakun e grave”

0
Në natën e ndërrimit të viteve, pas një viti të pazakonte pandemie, qytetarët e Tiranës dëgjuan edhe një herë për një skenë të përsëritur ndër vite: dy gra mbetën...

Raporti i “Freedom House”: Shqipëria vijon të ketë rënie të standardeve demokratike

0
Shqipëria vijon të konsiderohet si një vend me “regjim hibrid apo në tranzicion” sa i përket vlerësimit të demokracisë. Në një raport të publikuar nga organizata Freedom House, Shqipëria...

Fushata zgjedhore: Partitë politike rrethuan sheshet pa paguar asnjë tarifë

0
Shqipëria ka hyrë sot zyrtarisht në ditën e fundit të fushatës zgjedhore. Që prej 25 marsit, pavarësisht kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, partitë politike nuk i kursyen...

Gjykata Evropiane rrëzon vendimin e SPAK për sekuestrimin e Lapsi.al, pas skandalit me “patronazhistët”

0
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka rrëzuar vendimin e gjyqtares Iliriana Olldashi, e cila miratoi kërkesën e Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të...

Reagime – “Databaza e Patronazhistëve” ngre shqetësime për abuzim dhe cenim të lirisë së...

0
Rreth një javë më parë, media Lapsi.al bëri me dije ekzistencën e një databaze në të cilën Partia Socialiste ka mbledhur të dhënat personale të 910 mijë votuesve në...

Mbi 1200 qytetarët firmosin nismën “Një bibliotekë për Vorën”

0
Të rinjtë përfaqësues të Bordit Rinor Vorë, dorëzuan dje në Bashkisë së qytetit një peticion me mbi 1200 firma i cili kërkon përfshirjen në planin e rindërtimit të një...

Përgjimi i të dhënave në prag të zgjedhjeve, KShH bën thirrje të ruhet privatësia...

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) kërkon të ruhet e drejta për privatësi dhe fshehtësia e votës. Ky reagim erdhi pas materialit të publikuar tek Lapsi.al, ku rrodhi një databazë...

Aktivistët padisin në SPAK Bashkinë për vrasjen e qenve dhe shpërdorimin e fondeve publike

0
Aktivistët në mbrojtje të kafshëve u mblodhën sot në ditën e katër të protestës kundër vrasjes dhe keqtrajtimit të qenve. Ndryshe nga tre ditët paraardhëse, qytetarët jo vetëm dolën...

Në Ditën e Romëve, gratë kërkojnë gjithëpërfshirje në shoqëri dhe politikë

0
Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Qendra për Advokim Social, së bashku me vajzat dhe gratë e këtij komunitetit, adresuan përmes një letreje të hapur problematikat e shumta me të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe