U arrestua tetë ditë pas lindjes, Gjykata e Tiranës liron sot Diana Hoshin

0
Gjykata e Tiranës liroi sot 26-vjeçaren Diana Bahçja Hoshi, e cila u arrestua tetë ditë pas lindjes me akuzën se kishte braktisur fëmijën nga martesa e saj e parë. “Gjykata...

Ish-pronarët në protestë: “Bregdeti po shitet tek investitorët strategjikë”

0
Prej pesë ditësh një grup qytetarësh nga Dukati, Borshi dhe Kanina po protestojnë përpara Ministrisë së Drejtësisë për pronat të cilat nuk i gëzojnë prej dekadash. “ Pronar gjyshi im...

“Drejtësi për Joyce”-Aktivistet protestojnë para Prokurorisë së Tiranës

0
Aktivistë/e të Kolektivit Feminist në Shqipëri dhe të shoqërisë civile protestuan sot para Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për mungesën e hetimeve ndaj vdekjes së 22-vjeçares keniane Joyce Ayoko...

Forumi “Rizgjim Kombëtar” si një përgjigje e ekspertëve ndaj korrupsionit dhe sulmeve kibernetike

0
Dhjetëra programues, inxhinierë dhe ekspertë të teknologjisë u mblodhën mbrëmjen e së enjtes në një konferencë të pavarur. Nën thirrjen “Rizgjim Kombëtar”, ata adresuan nevojën për të reaguar ndaj ekspozimit...

Opozita propozon ashpërsim të dënimeve për dhunën dhe kanosjen e gazetarëve

0
Deputetë të opozitës propozuan dje në Parlament një projektligj që parashikon rritje të ndëshkimeve në Kodin Penal ndaj personave që kanosin apo dhunojnë gazetarët, kameramanët dhe fotoreporterët për shkak...

Dita e internetit të (pa) sigurt, një instalacion/protestë dhe një denoncim për qeverinë shqiptare

0
Aplikacioni “Aktiv1st-i” i krijuar dhe përdorur nga Partia Socialiste është ankimuar pranë zyrës së Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale. Sipas Qëndresës Qytetare (QQ), ky aplikacion përmban një sërë...

Studim: Ndonëse punojnë më shumë në bujqësi, gratë rurale përjashtohen nga e drejta pronësore

0
Ndonëse sipas ligjit gëzojnë të drejta të barabartë në trashëgiminë e familjes, në realitet, shumë pak vajza dhe gra përfitojnë nga e drejta e pronës. Studimi: “Hendeku gjinor në pronësi dhe...

“Të drejtat e njeriut në kohë emergjencash; Mësimet nga Covid-19, jetike për të ardhmen”

0
Sot dhe nesër do të mbahet në Tiranë Forumi i Nëntë Vjetor Rajonal i Shtetit të së Drejtës për Evropën Juglindore. "Të drejtat e njeriut në kohë emergjencash" është fokusi...

Raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë: Probleme me korrupsionin, lirinë e medias dhe shoqërinë...

0
Komisioni Europian KE, miratoi ditën e djeshme progres-raportin për Shqipërinë, i cili përmban një sërë kritikash, duke nisur nga korrupsioni, tek liria e medias dhe tek shoqëria civile. KE shprehet...

Gjykata Evropiane: “Veçimi i fëmijëve romë dhe egjiptianë në shkollën 9-vjeçare në Korçë është...

0
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNj) ka dalë në përfundimin se Ministra e Arsimit dhe Drejtoria Arsimore Rajonale (DAR) Korçë kanë diskriminuar fëmijët romë dhe egjiptian që...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
628SubscribersSubscribe