“Të drejtat e njeriut në kohë emergjencash; Mësimet nga Covid-19, jetike për të ardhmen”

0
Sot dhe nesër do të mbahet në Tiranë Forumi i Nëntë Vjetor Rajonal i Shtetit të së Drejtës për Evropën Juglindore. "Të drejtat e njeriut në kohë emergjencash" është fokusi...

Raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë: Probleme me korrupsionin, lirinë e medias dhe shoqërinë...

0
Komisioni Europian KE, miratoi ditën e djeshme progres-raportin për Shqipërinë, i cili përmban një sërë kritikash, duke nisur nga korrupsioni, tek liria e medias dhe tek shoqëria civile. KE shprehet...

Gjykata Evropiane: “Veçimi i fëmijëve romë dhe egjiptianë në shkollën 9-vjeçare në Korçë është...

0
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNj) ka dalë në përfundimin se Ministra e Arsimit dhe Drejtoria Arsimore Rajonale (DAR) Korçë kanë diskriminuar fëmijët romë dhe egjiptian që...

“Një Europride i pazakontë”, rrëfime nga Parada e Krenarisë LGBTI+ në Serbi

0
Denisi, një aktivist rom nga Maqedonia e Veriut dhe njëherazi anëtar i komunitetit LGBTI+, tregon ditën e parë të daljes hapur rreth orientimit seksual para nënës së tij. Ai...

Valbonë: Vendimet e gjykatës “i merr lumi”, hidrocentralet vazhdojnë të shesin energji

0
Ali Ismalaj nga Tropoja është kthyer të jetojë në fshatin e lindjes pas daljes në pension. Përbri shtëpisë së tij rrjedh uji i pastër kristal i Valbonës. Edhe gjatë...

Dokumentari “Fluturat” rrëfen historitë e grave në kampet e internimit

0
“Ndjej shumë dhembje, ndjej shumë urrejtje për komunizmin dhe sot që është 30 e ca vjet demokraci ne dukemi sikur jemi si një gur shahu, akoma se gjejmë vendin...

Shtetet e Ballkanit Perëndimor vijojnë të shërbejnë si rrugë tranzit drejt Bashkimit Evropian për...

0
Shtetet e Ballkanit Perëndimor vijojnë të shërbejnë si rrugë tranzit drejt Bashkimit Evropian për emigrantët ilegalë Raporti i Shengen Visa tregon se në gjashtë muajt e fundit të këtij viti...

Barometri i KSHH: Qeveria mohoi të drejtat dhe liritë e njeriut gjatë pandemisë

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit prezantoi sot gjetjet kryesore të një studimi të shtrirë në të gjithë Shqipërinë, në lidhje me liritë dhe të drejtat e njeriut gjatë pandemisë. Barometri përfshin...

Barometri: “Në vendnumëro me korrupsionin”, edhe pse qytetarët e shohin si rrezikun kryesor ndaj...

0
Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes (QSDQ) publikoi rezultatet e anketës kombëtare “Barometrin e Sigurisë, Shqipëri”, raport i cili për të katërtin vit rresht analizon gjetje që lidhen...

“Arrestimet, mungesa e transparencës dhe minimumit jetik, ndër shkeljet e të drejtave të njeriut...

0
Tërmeti dhe pandemia nuk kanë ndihmuar në çështjen e të drejtave të njeriut. Në shumë fusha jetësore, përgjatë vitit 2021 janë vënë re shkelje e të drejtave themelore të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe